Prawo jazdy kat. A. Jak zdać egzamin na placu manewrowym [film]

redakcja.gdp
Prawo jazdy kat. A. Jak zdać egzamin na placu manewrowym [film]
Prawo jazdy kat. A. Jak zdać egzamin na placu manewrowym [film]
W piątek w koszalińskim ośrodku ruchu drogowego przeprowadzone zostaną pierwsze po zmianach egzaminy praktyczne na kategorie motocyklowe prawa jazdy. We wtorek był pokaz dla instruktorów.
Prawo jazdy kat. A. Jak zdać egzamin na placu manewrowym [film]
Prawo jazdy kat. A. Jak zdać egzamin na placu manewrowym [film]

Nowe przepisy, które nie tylko wprowadziły nowe kategorie motocyklowe, ale też zmieniły zainteresowanym ich uzyskaniem zadania na placu manewrowym i zniosły wyznaczanie tras dla kat. A1 i A, obowiązują od 19 stycznia. Dopiero w piątek jednak koszaliński ZORD przeegzaminuje pierwszych kandydatów na kierowców dwóch mechanicznych kółek.

Długa zima i brak chętnych, którzy musieli nauczyć się nowego placu manewrowego - to główne przyczyny zwlekania z egzaminami. We wtorek, specjalnie dla instruktorów nauki jazdy, w ośrodku ruchu drogowego odbył się pokaz trzech egzaminów na placu manewrowym na kat. prawa jazdy: AM, A1 i A. W rolę egzaminowanych wcielili się egzaminatorzy, którzy wszystkie zadania wykonali bezbłędnie. - Owszem, plac manewrowy zmienił się całkowicie, ale kto ćwiczył, nie powinien mieć problemu z wykonaniem zadań na placu - zapewniał Lesław Bazylak, egzaminator nadzorujący w ZORD Koszalin.

Pierwsze zadanie polega na przygotowaniu pojazdu do jazdy, w którym to pojazd nie może przekroczyć wyznaczonych linii. Drugie zadanie to kręcenie ósemek między pachołkami, których nie wolno strącić. Takich przejazdów jest pięć. Trzecie zadanie to slalom wolny, który należy przejechać dwukrotnie. Czwarte zadanie to slalom szybki.

Egzaminowany musi rozpędzić się do minimum 30 km/h. Zadanie wykonać trzeba dwukrotnie. Kandydaci na kat. AM wykonują jeszcze tylko dwa zadania - zatrzymują się na wzniesieniu, z którego muszą ruszyć tak, by motorower nie cofnął się więcej niż 20 centymetrów oraz hamują awaryjnie. Natomiast kandydaci na uzyskanie prawa jazdy kat. A1 i A muszą jeszcze dwukrotnie ominąć przeszkodę przy prędkości najazdowej co najmniej 50 km/h oraz hamować do zatrzymania, rozpędzając się najpierw do 50 km/h. Zadanie jest zaliczone jeśli pachołek jest między przednim a tylnym kołem.

Mając zaliczoną część egzaminu na placu manewrowym, kandydat na kierowcę wyjeżdża do miasta. Jeszcze niedawno trasy były jawne. Obecnie znana jest tylko ta dla kat. AM (umieszczona jest na stronie internetowej ZORD). Pozostałe wyznacza w trakcie egzaminu egzaminator. Dla kursantów pozostają niewiadomą. Nie można się ich nauczyć na pamięć. 

od 7 lat
Wideo

Igor Polak, Najpopularniejszy Talent 2023 Roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty