Podróż samochodem elektrycznym – gdzie w Polsce znajdziesz stacje ładowania?

Materiał informacyjny PKN ORLEN
PKN ORLEN
PKN ORLEN
Większość samochodów elektrycznych ma zasięg z przedziału 200‒300 km. Do codziennego użytkowania wystarczający jest samochód, który jest w stanie przejechać na jednym ładowaniu w granicach 180 km – 230 km . Jednak życie bywa przewrotne i czasem nagle trzeba naładować auto elektryczne. Gdzie zatem w Polsce znaleźć stacje ładowania i czy będzie ich coraz więcej?

Czy samochód elektryczny się opłaca?

Osoby, które zastanawiają się nad zakupem pojazdu z silnikiem elektrycznym , mogą być początkowo zniechęcone ceną takiego auta lub dostępnością stacji ładowania. Jednak rosnąca świadomość społeczeństwa oraz państwa dotycząca spraw ekologicznych i zmian klimatu, sprawia, że samochody elektryczne stają się coraz bardziej dostępne, a stacji ładujących znacznie przybywa.
 
Warto również zaznaczyć, że osoby chcące zakupić samochód elektryczny, mogą liczyć na dofinansowanie ze strony Państwa, które pozwala obniżyć pierwotną cenę pojazdu. W ramach działającego programu “Mój elektryk” osoby fizyczne, które nie prowadzą  działalności gospodarczej mogą uzyskać dofinansowanie w wysokości 18 750 zł. Na jeszcze większą pomoc liczyć mogą posiadacze Karty Dużej Rodziny, którzy otrzymają dopłatę w wysokości 27 000 zł.

Za opłacalnością pojazdu elektrycznego, przemawiają również jego niskie koszty eksploatacji .

Samochód elektryczny prawie w ogóle nie potrzebuje serwisu, jak tradycyjne auto, w którym konieczne są wymiany części mechanicznych. Silnik elektryczny może pracować od zerowej prędkości obrotowej, co pozwala wyeliminować sprzęgło. Element, który potrafi sporo kosztować w trakcie serwisowania tradycyjnego auta . Dodatkowo samochód elektryczny nie wymaga wymiany  oleju silnikowego oraz uzupełniania płynu katalitycznego.

Kolejną zaletą samochodu elektrycznego  , jest sprawność jego silnika  , która wynosi niemal 90%, gdzie w przypadku silnika spalinowego wynosi ona ok. 33%. Co to oznacza w praktyce? Dużo mniejsze straty energii i paliwa.

Zasięg samochodów elektrycznych 

Może się wydawać, że auta o napędzie elektrycznym moją mały zasięg, jednak jest to jeden z mitów, który przyległ do tych pojazdów. Obecnie na rynku są modele, które mają zasięg 300 km, a nawet 400 km. . Rosnąca popularność samochodów tego typu, a także rozwój technologii może wpłynąć, na to że  silniki elektryczne będą stale rozwijane, co zdecydowanie może przedłużyć dystans na jednym ładowaniu.

Co jednak w życiu praktycznym oznacza, że samochód na jednym ładowaniu może przejechać 180 km, 230 km czy 400 km? Biorąc pod uwagę, że przeciętna osoba, która korzysta z auta w celu załatwienia spraw codziennych (dojazd do pracy,  odwiezienie dzieci do szkoły, zakupy, sprawy osobiste), przejeżdża dziennie 50 km. Zatem, jeżdżąc  elektrykiem, musiałaby go podpinać do ładowarki zaledwie raz bądź dwa razy w tygodniu.

Oczywiście na częstotliwość ładowania wpływ ma również styl jazdy danego kierowcy. To, jak często i jak ostro się przyśpiesza, z jaką prędkością się jeździ. Ponadto, wpływ ma również korzystanie z ogrzewania oraz klimatyzacji, a także z różnych dodatkowych funkcji dostępnych w samochodzie, takich jak GPS, możliwość naładowania telefonu, czy podłączenie smartfona przez Bluetooth. Im więcej energii dodatkowo pobierane jest   z auta, tym jego zasięg może być mniejszy . Zatem dużo zależy od sposobu użytkowania pojazdu .

Elektromobilność w GK ORLEN – nowe stacje ładowania

Nie da się ukryć, że samochodów elektrycznych na polskich drogach przybywa, coraz  więcej kierowców odkrywa zalety tego środka transportu. Co za tym idzie, coraz więcej firm stara się odpowiadać na potrzeby kierowców, oferując kolejne punkty ładowania pojazdów elektrycznych. Jedną z takich firm jest PKN ORLEN, który  rozwija sieć ładowarek, pełniącą kluczową funkcję w odniesieniu do infrastruktury w Polsce.

PKN ORLEN buduje stacje ładowania jako uzupełnienie stacji paliw na drogach szybkiego ruchu, głównych arteriach komunikacyjnych, tj. drogach ekspresowych, wojewódzkich oraz autostradach. Oprócz strategicznych miejsc GK Orlen poszerza także swoją ofertę o ładowarki dostępne w ośrodkach miejskich i docelowo  gminnych.  

ORLEN Charge – jak ładować samochód elektryczny?

Stacji, na których będzie można naładować samochód elektryczny, będzie w Polsce przybywać. Jak zatem to zrobić w jednym z takich punktów? Jest to bardzo proste, wystarczy jedynie:

  1. Zainstalować aplikację mobilną ORLEN Charge na swoim telefonie przez AppStore lub Google Play.
  2. Zalogować się do aplikacji lub zarejestrować nowe konto.
  3. Znaleźć wybraną stację ładowania na mapie w aplikacji.
  4. Podłączyć samochód do ładowarki.
  5. Wybrać właściwie gniazdo w aplikacji i kliknąć przycisk ,,Ładuj".
  6. Wprowadzić dane karty płatniczej. Jest to konieczne do pobrania środków pieniężnych.
  7. Aby zakończyć ładowanie, należy kliknąć w aplikacji przycisk ,,Zatrzymaj". Stacja zwolni blokadę wtyczki.

W aplikacji ORLEN Charge , w trakcie ładowania pojazdu można sprawdzić aktualny stan naładowania, informacje dotyczące pobierania energii elektrycznej, a także dane o mocy ładowania i długości sesji .

Obecnie na stacjach Orlen , znajdują się dwa rodzaje stacji ładowania:

 

  • stacje prądu stałego (DC) o mocy 50kW i 100kW tzw. szybkie – które umożliwiają naładowanie baterii w samochodzie w czasie nawet od 10 do 40 minut,
  • stacje prądu przemiennego (AC) o mocy 22kW – tzw. półszybkie, na których naładowanie może trwać od kilku do kilkunastu godzin.

 

Samochód elektryczny – nowoczesne i ekologiczne podróżowanie 

Samochód elektryczny nie tylko staje się, coraz popularniejszy i łatwiej dostępny, ale również jest opłacalny. To jednak nie wszystkie jego zalety. Jedną z najważniejszych jest to, że jest to ekologiczny środek transportu. Elektryk w trakcie jazdy nie emituje żadnych szkodliwych substancji do atmosfery.

Kolejną zaletą jest  bezpieczeństwo - ze względu na swoją budowę samochody elektryczne są stabilne i lepiej trzymają się nawierzchni , a na zakrętach wytrzymują większe siły odśrodkowe. Wysoki moment obrotowy pozwala również na przyspieszenie w ułamku sekundy, co przydaje się, chociażby podczas bezpiecznego wyprzedzania czy omijania nagłej przeszkody na drodze.
Warto również zaznaczyć,  że auta elektryczne cechuje wysoki komfort jazdy – te pojazdy są praktycznie bezgłośne. . Wystarczy włączyć tryb jazdy i wyruszyć w podróż.

Dla wielu osób, mieszkających w dużych miastach, najważniejszą zaletą posiadania samochodu elektrycznego, mogą być darmowe miejsca parkingowe, a także możliwość poruszania się buspasami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na motofakty.pl Motofakty
Dodaj ogłoszenie