Odszkodowanie za dziurawą drogę - jak je uzyskać?

(pp)
Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse
W ostatnich dniach, topniejący śnieg odsłonił wiele dziur i ubytków w nawierzchni polskich dróg. Niestety, zarządcy nie zawsze są w stanie je naprawić na czas, co w wielu przypadkach prowadzi do uszkodzenia zawieszenia lub kół pojazdu. Na szczęście, kierowcy mogą ubiegać się o odszkodowanie. Co zatem należy zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na odzyskanie pieniędzy za naprawę samochodu?
Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse

Skrzywiona felga, przecięta opona czy uszkodzony wahacz. To najczęstsze skutki kontaktu samochodu z wyrwami w nawierzchni. Jak co roku, styczeń, luty i marzec to czas, w którym ubezpieczyciele oraz zarządcy dróg mają szczególnie dużo pracy. Wszystko z powodu rosnącej liczby roszczeń o odszkodowanie za uszkodzenia pojazdu, powstałe najczęściej po wjechaniu autem w nierówności na drodze.

Kierowcy nie są jednak bezbronni i mogą żądać zadośćuczynienia. Aby je otrzymać, należy pamiętać o kilku podstawowych czynnościach, które z pewnością będą pomocne w dalszym postępowaniu. Jeżeli na skutek złego stanu nawierzchni doszło do uszkodzenia samochodu, poszkodowany może domagać się od zarządcy drogi wypłaty odszkodowania. Odpowiedzialność zarządcy jest oparta o zasadę winy. W zależności od rodzaju drogi, odpowiedzialni za szkody wynikłe z jej użytkowania są odpowiednio: dla dróg krajowych - Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad, dla dróg wojewódzkich - zarząd województwa, dla dróg powiatowych - zarząd powiatu, dla dróg gminnych - wójt (burmistrz, prezydent miasta).

Niewielkie szkody rzeczowe, do ok. 10 tys. zł, najczęściej są rozpatrywane przez miejskie zarządy dróg, zaś większe przez ubezpieczyciela danego odcinka. W przypadku uszkodzenia auta, np. przecięcia opony lub skrzywienia felgi, należy sporządzić stosowną dokumentację, zawierającą lokalizację uszkodzonej nawierzchni. Nie wystarczy numer drogi - potrzebny jest również numer słupka hektometrycznego, który znajduje się w pobliżu. Przydatne są także zdjęcia. Jeśli istnieje taka możliwość, wykonanie dokładnych fotografii uszkodzonego fragmentu drogi pomoże w uzyskaniu odszkodowania.

Bardzo ważnym argumentem w uzyskaniu wypłaty od zarządcy drogi, jest zgłoszenie sprawy na policję, najlepiej bezpośrednio po zdarzeniu. Funkcjonariusze, którzy przybędą na miejsce, sporządzą notatkę z opisem całego zajścia. Niestety, w niektórych przypadkach trzeba być przygotowanym nawet na kilkugodzinne oczekiwanie na przybycie funkcjonariuszy.

Powyższe czynności obowiązują również tych kierowców, którzy posiadają wykupioną polisę AC. W takich przypadkach, po wypłacie należności kierowcy, ubezpieczyciel podejmuje działania związane z tzw. roszczeniem regresowym, w którym żąda pieniędzy od podmiotu odpowiedzialnego za drogę. Jeśli kierowca nie zgromadzi dostatecznej liczby dowodów, takie roszczenie nie zostanie uznane przez zarządcę drogi.

Warto także pamiętać, że na wystąpienie o odszkodowanie kierowca ma trzy lata od dnia zdarzenia.

O tym warto pamiętać:

1. Upewnij się, kto jest zarządcą drogi
2. Sprawdź numer drogi oraz dokładną lokalizację ubytku w nawierzchni
3. Zrób dokładne zdjęcia uszkodzonego fragmentu drogi
4. Zawiadom policję
5. Jeśli to możliwe, uzyskaj oświadczenie od świadków

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Laboratorium silniki hybrydowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty