Krzysztof Hołowczyc i DNA

(tg)

Pozycja Krzysztofa Hołowczyca w sporcie, mediach, ale także w działaniach prospołecznych jest tak ugruntowana, że grzechem byłoby nie umacniać jej w biznesie. Od pewnego czasu Hołowczyc jest udziałowcem (znaczącym) firmy DNA Program Polska Sp. z o.o.

 

Pomysł znakowania pojazdów nie jest nowy, ale szczególne uznanie specjalistów wzbudziła technologia zabezpieczania i identyfikacji DNA Program, będąca własnością australijskiej firmy DataDot Technology Ltd. Na rynkach światowych jest znany od roku 2000 i można bez ryzyka powiedzieć, że odniósł sukces komercyjny. Sam produkt oparto na unikalnej technologii, której jakość potwierdzają atesty między innymi Thatcham UK. DNA ma zastosowanie przede wszystkim z zabezpieczaniu pojazdów, łodzi, ale także innych cennych przedmiotów, nawet antyków.

 

Rada dla Rady Europy

 

Znakowanie przedmiotów ma odstraszać potencjalnych złodziei. Ten aspekt prewencyjny okazał się na tyle skuteczny, że Austria zgłosiła system DNA do Rady Europy jako obowiązkowy dla wszystkich producentów samochodów.

Program jest rzeczywiście wyjątkowo skuteczny. Tysiące mikrocząsteczek DNA naniesionych na zabezpieczone mienie sprawia, że ich usuniecie staje się praktycznie niemożliwe i nieopłacalne. Mikrocząsteczki są naprawdę bardzo małe i jest ich tak dużo, że złodziej nigdy nie będzie miał pewności, czy odnalazł wszystkie i usunął. Tym bardziej, że dla policji do identyfikacji wystarczy przecież tylko jedna cząsteczka. W przypadku stosowania systemu DNA we wszystkich samochodach danej marki znalezienie części bez mikrocząsteczek natychmiast wzbudzi wątpliwości co do legalności źródła jego pochodzenia.

 

Kropka bezpieczeństwa

 

DNA jest poliestrową kropką o średnicy 1mm i grubości kilku mikronów. Zawiera naniesiony metodą laserową niepowtarzalny kod identyfikacyjny lub numer VIN pojazdu. Mikrocząsteczki są nanoszone metodą natryskową za pomocą substancji klejącej widocznej tylko w świetle UV. W co najmniej 42 miejscach nanosi się od 5 do 20 tysięcy mikrocząsteczek. Substancja jest odporna na jej usuwanie z wykorzystaniem dostępnych środków chemicznych, zaś jej trwałość określana jest na 20 lat (atest Thatcham UK). Identyfikacja jest prosta z użyciem lampy UV i mikroskopu.

Wyprodukowane kółeczka DNA Auto podlegają specjalnej ochronie i oczywiście nie można ich kupić na rynku. Dostarczane są wyłącznie na zamówienie z przeznaczeniem do konkretnego samochodu z jego danymi, numerem nadwozia. Klientem DNA Program Polska może być wyłącznie zaufana, licencjonowana firma.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty