Liczba pojazdów jadących w zorganizowanej kolumnie nie może przekraczać:
- samochodów osobowych, motorowerów lub motocykli - 10
- rowerów, wózków rowerowych lub hulajnóg elektrycznych - 15
- pozostałych pojazdów - 5
Limity te nie dotyczą jednak pojazdów uprzywilejowanych oraz pojazdów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
Kiedy pojazd samochodowy staje się uprzywilejowany?
Zgodnie z definicją zawartą w artykule drugim kodeksu drogowego, pojazd uprzywilejowany to pojazd wysyłający sygnały świetlne w postaci niebieskich świateł błyskowych i jednocześnie sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie, jadący z włączonymi światłami mijania lub drogowymi.
Należy jednocześnie pamiętać, że pojazdem uprzywilejowanym nie jest pojazd, który ma jedynie włączone niebieskie lub czerwone światła błyskowe.
Policyjne samochody w kolumnie
Wszystkie pojazdy jadące w kolumnie wysyłają sygnały niebieskie, a dodatkowo samochody otwierające i zamykające kolumnę – czerwone. Wówczas wszystkie pojazdy poruszające się pomiędzy nimi, nawet jeżeli nie wysyłają żadnych sygnałów, uważa się za uprzywilejowane.
Odległość między jadącymi kolumnami nie może być mniejsza niż 500 m dla kolumn pojazdów samochodowych oraz 200 m dla kolumn pozostałych pojazdów.
Policyjny samochód a stosowanie się do przepisów
Kierujący pojazdem uprzywilejowanym może, pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności, nie stosować się do przepisów o ruchu pojazdów, zatrzymaniu i postoju oraz do znaków i sygnałów drogowych. Jest to możliwe, gdy uczestniczy:
- w akcji związanej z ratowaniem życia, zdrowia ludzkiego lub mienia albo koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa lub porządku publicznego albo
- w przejeździe kolumny pojazdów uprzywilejowanych,
- w wykonywaniu zadań związanych bezpośrednio z zapewnieniem bezpieczeństwa osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, którym na mocy odrębnych przepisów przysługuje ochrona
Kiedy można, a kiedy nie można wyprzedzać kolumny pojazdów uprzywilejowanych?
Zakazane jest wyprzedzanie pojazdów uprzywilejowanych w terenie zabudowanym. Poza terenem zabudowanym wolno je wyprzedzać (nie należy tego robić w przypadku kolumn wiozących VIP-ów). Kierowcy przewożący VIP-ów są tak szkoleni, że zazwyczaj i tak nie pozwolą się wyprzedzić.
Przy wyprzedzaniu, jeśli jest dozwolone, długość kolumny nie ma znaczenia.
Zobacz także: Mercedes EQA - prezentacja modelu
Polski przemysł motoryzacyjny, szanse i zagrożenia - debata
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?