ITD. Mobilna stacja diagnostyczna postrachem kierowców

(mm/ip)
Fot. ITD
Fot. ITD
Aż siedem spośród 12 pojazdów skontrolowanych przy wykorzystaniu mobilnej linii diagnostycznej nie ruszyło w dalszą drogę. Inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego we Wrocławiu zatrzymywali dowody rejestracyjne m.in. ze względu na niesprawne układy hamulcowe, pękniętą przednią szybę pojazdu i brak aktualnych badań technicznych.

Wykazano, że siedem spośród 12 skontrolowanych pojazdów nie może ruszyć w dalszą drogę ze względu na niesprawne układy hamulcowe, nadmierne luzy elementów układu zawieszenia pojazdów, wycieki płynów eksploatacyjnych, nadmiernie zużyty bieżnik opon, pękniętą przednią szybę pojazdu oraz niesprawne oświetlenie. W jednym przypadku dowód rejestracyjny zatrzymano za brak aktualnych badań technicznych pojazdu.

Przypadków wymagających interwencji ITD było więcej. Podczas typowania pojazdów do kontroli inspektorzy zauważyli czteroosiowy pojazd samowyładowczy, którym przewożono piasek. Ładunek nie był zabezpieczony plandeką i rozsypywał się na jezdnię. W wyniku wstępnych czynności kontrolnych, na podstawie analizy dokumentu przewozowego, stwierdzono, że pojazd jest znacząco przeładowany. Ważenie na wadze stacjonarnej potwierdziło przypuszczenia: samochód z ładunkiem ważył około 43 tony, przekraczając dopuszczalną masę całkowitą o około 11 ton.

Inspektorzy skontrolowali również ciągnik siodłowy z naczepą, którym przewożono ładunek koksu z Zabrza. Kierowca został zatrzymany, ponieważ wyprzedzał inny pojazd na przejściu dla pieszych. W wyniku analizy okazanych dokumentów okazało się, że kierowca dzień wcześniej używał magnesu w celu zakłócenia pracy tachografu – rejestrował odpoczynek podczas podjazdów związanych z załadunkiem i ważeniem towaru, chcąc skrócić wymagany przy realizacji przewozu drogowego rzeczywisty czas odpoczynku.

Mobilna stacja diagnostyczna służy do badania stanu technicznego samochodów. Pozwala m.in. na przeprowadzenie kontroli na parkingu. Na wyposażeniu zawiera m.in. analizator spalin, dymomierz, urządzenie rozruchowe, jeżeli jakiemuś pojazdowi zabrakłoby prądu i nie mógł go odpalić. Jest sorbent, skrzynki narzędziowe, tester płynu hamulcowego. Jest też zestaw wagowy, miernik nacisku na pedał hamulca, urządzenie rolkowe do jednoczesnego obustronnego badania hamulców oraz szarpak hydrauliczny do kontroli luzów w układzie zawieszenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty