FSO sprzedane!

(mp)
Fot. M. Pobocha
Fot. M. Pobocha
Ministerstwo Skarbu Państwa i AwtoZAZ podpisały 30 czerwca warunkową umowę sprzedaży 19,9 proc. akcji Fabryki Samochodów Osobowych. Ukraińska firma przejęła w ten sposób niemal 85 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy warszawskiej spółki produkującej auta.

 

Negocjacje w sprawie sprzedaży akcji trwały od ubiegłego roku. Fabryka Samochodów Osobowych (FSO) mająca poważne kłopoty finansowe szukała inwestora, który uratowałby zakłady przed upadłością.

 

AwtoZAZ, po wcześniejszym wykupieniu  wierzytelności FSO od sześciu polskich banków, w tym długów zabezpieczonych na kluczowym majątku firmy, zgłosił zainteresowanie nabyciem akcji polskiego producenta aut. Nie była to propozycja przypadkowa - ukraiński inwestor odbiera ok. 90 proc. samochodów produkowanych w FSO, a od półtora roku finansuje zakup podzespołów do produkcji wytwarzanych na Żeraniu Lanosów i Matizów. W listopadzie 2004 r. Rada Ministrów wyraziła zgodę na inny niż publiczny tryb zbycia akcji FSO na rzecz AwtoZAZ. W czerwcu 2005 r. zostały parafowane warunki umowy. Następnie wynegocjowane warunki umowy przekazano

Fot. M. Pobocha
Fot. M. Pobocha

międzyresortowemu Zespołowi ds. Restrukturyzacji Polskich Spółek Motoryzacyjnych Daewoo, który wydał pozytywną rekomendację. Z warunkami transakcji zapoznała się też Rada Ministrów. Równolegle weryfikowana była sytuacja finansowa ukraińskiego inwestora.

 

Ostatecznie zawarto umowę o sprzedaży niemal 20 proc. akcji FSO. Pozostałe akcje żerańskiej spółki należą w większości do koreańskiego koncernu Daewoo, który zrezygnował z kontroli operacyjnej nad FSO. Przeniesienie własności akcji nastąpi po uzyskaniu zgody Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz zezwolenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Kupujący zobowiązał się w umowie oraz 5-letnim planie inwestycyjnym do zapewnienia kontynuacji działalności fabryki, zwiększenia produkcji oraz zapewnienia praw do nowego modelu samochodu, którego produkcja ma rozpocząć się w 2006 r.

 

Spółka akcyjna AwtoZAZ z siedzibą w Zaporożu powstała w 1994 r. na bazie przedsiębiorstwa państwowego Zaporoska Fabryka Samochodów. W 1998 r. utworzono Ukraińsko-Koreańskie przedsiębiorstwo AwtoZAZ - Daewoo. W 2003 r. przerejestrowano nazwę na Zamkniętą Spółkę Akcyjną z kapitałem zagranicznym Zaporoska Fabryka Budowy Samochodów. Jej właścicielami są: Otwarta Spółka Akcyjna Awto-ZAZ i Kompania Finansowo-Inwestycyjna Hirsh & Cie zarejestrowana w Szwajcarii. Spółka ma 60 pododdziałów we wszystkich większych miastach Ukrainy i należy do prężnie działających firm na rynku motoryzacyjnym tego kraju. W 2004 r. wyprodukowała prawie 126 tys. samochodów. Zatrudnia ponad 15 tys. ludzi. Produkuje samochody osobowe i ciężarowe oraz prowadzi sprzedaż następujących marek: ZAZ, WAZ, Daewoo, Chevrolet, Opel, Mercedes-Benz i Dacia.

 

FSO na Żeraniu powstała w listopadzie 1951 r. Przez 54 lata istnienia fabryki wyjechało z niej ponad 3,6 mln samochodów. Spółka FSO z ograniczoną odpowiedzialnością na majątku prywatyzowanego Przedsiębiorstwa Państwowego Fabryka Samochodów Osobowych została utworzona 1 marca 1996 r. W 1999 r. przekształcono ją w spółkę akcyjną. Jej większościowym udziałowcem jest Daewoo Motor Company Ltd. W 2003 r. Daewoo zrezygnował z prawa głosu ze swoich akcji i wycofał się z zarządzania spółką. FSO ma jednak nadal prawa do produkcji Lanosa i Matiza do końca 2006 r., a prawa do ich sprzedaży do połowy 2007 r. Dzięki inwestycjom na poziomie 800 mln dolarów, poczynionym w latach 1996-2000, FSO może produkować 250 tys. samochodów rocznie.

 

Żerańska fabryka posiada udziały w 12 spółkach komponentowych, sześciu spółkach wydzielonych ze struktury firmy w ramach procesu restrukturyzacji, które świadczą usługi poboczne (sprzątanie, ochrona, budownictwo) oraz grupie spółek zajmujących się sprzedażą. Krajowa sieć sprzedaży obejmuje 113 salonów. FSO współpracuje też z 58 autoryzowanymi dealerami.

 

Źródło: Ministerstwo Skarbu Państwa

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty