Fangio kierowcą wszech czasów F1

(pp)
Włoski magazyn "Autosprint" zorganizował plebiscyt na"Najlepszego Kierowcę Formuły 1 Wszech Czasów". Zwycięzcą został Argentyńczyk Juan Manuel Fangio. W pierwszej "dziesiątce" nie zabrakło także zawodników startujących obecnie.

Fangio, choć pochodzi z Ameryki Południowej, jest szczególnie bliski włoskim kibicom. W Formule 1 startował on bowiem w barwach zespołów Alfa Romeo, Maserati oraz Ferrari. Argentyńczyk zdobył łącznie pięć tytułów Mistrza Świata (1951 i 1954-1957). Poza zespołami z Włoch, zaliczył także udane starty w F1 dla Mercedesa.

W plebiscycie "Autosprintu" Fangio wyprzedził m.in. 7-krotnego Mistrza Świata Michaela Schumachera oraz sir Jackiego Stewarta. Dopiero na czwartym miejscu znalazł się tragicznie zmarły Brazylijczyk Ayrton Senna. Z kolei trzykrotny mistrz świata, Sebastian Vettel, został sklasyfikowany na 10. pozycji.

Autorzy plebiscytu podkreślają, że największy wpływ na końcową pozycję zawodników, poza wynikami sportowymi, miały również takie czynniki, jak np. znaczenie kierowcy dla całej Formuły 1 w czasach, w których startował.