Dział: Przewody zapłonowe - Bezawaryjne przewody zapłonowe

(op)
Patronat działu: JANMOR. Istotą działania układu zapłonowego jest doprowadzenie wysokiego napięcia z cewki zapłonowej do świec. Za transport napięcia odpowiadają przewody zapłonowe, które mają ogromny wpływ na efektywność działania całego układu.

Dział: Przewody zapłonowe
Patronat działu: JANMOR



Patronat działu: Janmor
Patronat działu: Janmor

O roli, jaką w naszych pojazdach odgrywają przewody zapłonowe, dowiadujemy się najczęściej wtedy, gdy ulegną już one zużyciu eksploatacyjnemu lub mechanicznemu uszkodzeniu i trzeba je wymienić. Takie objawy jak: problemy z rozruchem, szarpanie i nierówna praca silnika, to typowe bolączki niesprawnego układu zapłonowego w pojazdach z zapłonem iskrowym.

Najczęściej pierwotną przyczyną powstawania przebić (poza mechanicznym uszkodzeniem przewodu) jest oddziaływanie temperatury na izolator przewodu i osłon, wykonany w tańszych przewodach w postaci elastomerów - EPDM, w droższych - jako znacznie bardziej wytrzymały elektrycznie silikon. Płynący przewodami zapłonowymi prąd powoduje wzrost temperatury ich izolacji, napędzając w ten sposób proces zmiany struktury polimerów wielo łańcuszkowych i tworzenie powodujących przebicie kanałów półprzewodzących. Degradację izolatora przyśpiesza również rzadsza niż

Fot: Janmor
Fot: Janmor

zaleca to producent wymiana świec zapłonowych. Wypalona lub nadmiernie zużyta świeca potrzebuje znacznie większego prądu do przeskoku iskry.
Nie bez znaczenia jest również wpływ środowiska, w jakim pracują przewody zapłonowe. Wszelkie zabrudzenia smarami lub olejami narażają izolator na działanie nie rafinowanych składników kwasowych, a także powodują zwiększenie pojemności elektrostatycznej całego układu i przez to obniżenie napięcia zapłonu.

Uwagi te są szczególnie istotne dla użytkowników samochodów z instalacją gazową, w których, po pierwsze- następuje szybsze zużycie świec zapłonowych, a po wtóre - spalanie mieszanki paliwowo - powietrznej odbywa się w temperaturze nieco wyższej, niż przy zasilaniu benzyną.
Aby wydłużyć czas sprawnego działania przewodów zapłonowych w aucie, warto wybierać takie, które mają najlepszy z możliwych izolatorów - silikon. Takie przewody w linii ProLine, ma w swojej ofercie producent przewodów zapłonowych Janmor. Produkty te oznaczone są logiem "Zarejestruj dłuższą gwarancję", które uprawnia do przedłużania okresu gwarancyjnego na silikonowe przewody zapłonowe Janmor do 3 lat. Dłuższą gwarancję uzyskuje się po rejestracji na stronie producenta http://www.janmor.pl/gwarancja

Liczy się także sztuka montażu

Fot: Janmor
Fot: Janmor

Na jakość wiązki duży wpływ ma sposób montażu terminali na przewodzie. Firma Janmor chcąc zapewnić jak najwyższą jakość połączenia pomiędzy rdzeniem a terminalem, odizolowuje oba końce odciętego przewodu. Następnie po zawinięciu na przewód tak odsłoniętą żyłę prądową zaciska się z odpowiednią siłą na specjalistycznych automatach gwarantując w ten sposób tzw. "full contact". Dodatkowym atutem terminali jest ich specjalna budowa. Zastosowanie podwójnego zacisku na końcach terminalu uniemożliwia w normalnej eksploatacji zerwanie go z przewodu. Druga strona terminala ma blaszkę sprężystą, która zapewnia pełen styk, pomimo zużywania się zakończeń na świecach i kopułkach w trakcie długotrwałej eksploatacji.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty