Dział: Akumulatory - Porady jesienne

Redakcja
Patronat działu: TAB Polska
Patronat działu: TAB Polska
Dział: TAB Polska. Czytelnicy zadają nam wiele pytań dotyczących prawidłowej obsługi akumulatora. Na większość z nich odpowiadamy indywidualnie, ale ponieważ niektóre z powtarzają się o pomoc i komentarz po raz kolejny zwróciliśmy się do eksperta – Ewy Mleczko-Tanaś, prezes TAB Polska Sp. z o.o.
Patronat działu: TAB Polska
Patronat działu: TAB Polska

Dział: Akumulatory
Patronat: TAB Polska

Okres jesienno-zimowy to czas, w którym akumulatory „wysiadają”. Co robić, aby akumulator przetrwał zimę?
EWA MLECZKO-TANAŚ: Przede wszystkim jeszcze przed nadejściem mrozów warto sprawdzić poziom i gęstość elektrolitu. Jeżeli zajdzie potrzeba należy uzupełnić poziom i doładować baterie, tak jak zaleca producent. Jeżeli bateria ma już swoje lata, trzeba liczyć się z częstym ładowaniem, na przykład raz w tygodniu. Dobrze jest mieć własny prostownik z blokadą zapobiegającą przeładowaniu. Poziom można uzupełnić samemu, bo to nic trudnego. Proszę używać tylko wody destylowanej.

Fot: TAB
Fot: TAB

Jeżeli w aucie jest prądnica prądu stałego, to ładujemy akumulator poza pojazdem.
Zimą wielu kierowców mniej korzysta z samochodu, należy wówczas wyjąć akumulator i trzymać go w stanie naładowanym w suchym i ciepłym miejscu. Jeżeli jednak nie trzymamy auto w garażu, można go lepiej opatulić za pomocą ocieplaczy. Proszę zwracać uwagę na czystość wieczka, albowiem zimą łatwiej o zwarcie, spowodowane wilgocią i wodą.

Co robić, gdy elektrolit ma niską  gęstość?
Na pewno nie wymieniać elektrolitu, tylko uzupełnić go wodą destylowaną. Powinno wystarczyć, ale tylko wtedy, gdy akumulator nie jest uszkodzony lub całkowicie wyeksploatowany.
         
Mam akumulator o mniejszej wartości rozruchowej i podczas jazdy po mieście ulega on szybszemu zużyciu. Jeżdżę na krótkich odcinkach, radio gra prawie zawsze, siedzenia są podgrzewane. To wszystko sprawia, że w ciągu pięciu lat wymieniłem dwa akumulatory. Jest na to rada?

Sądzę, że dobiera  pan niewłaściwe akumulatory, albo jest problem z rozrusznikiem, może alternatorem. Radzę sprawdzić. Odbiorniki prądu mogą też być przyczyną rozładowania akumulatora. Zależy to od wielkości prądu, jaki jest pobierany w jednostce czasu i oczywiście przy nie pracującym silniku. Proszę udać się do elektryka lub lepiej warsztatu specjalistycznego. Koszt niższy niż wymiana akumulatora.
                
Topla do ciężarowych

Fot: TAB
Fot: TAB

Topla Energy to najwyższej klasy, niezawodne, bezobsługowe akumulatory rozruchowe do samochodów ciężarowych i autobusów. Wykonane zostały w technologii "Ca/Ca", z separatorami kopertowymi i w polipropylenowej obudowie. Do ich produkcji zastosowana została najnowocześniejsza technologia kratki cięto-ciągnionej. Wysoki prąd rozruchowy zapewnia rozruch w ekstremalnych warunkach (zarówno w niskiej jak i wysokiej temperaturze. Odpowiedni stop antymonu i wapnia powoduje zmniejszone zużycie wody (brak konieczności jej uzupełniania) oraz wysoką wytrzymałość. Najwyższa jakość akumulatorów Topla gwarantuje proces produkcji zgodnie z normami jakości ISO 9001 oraz ochrony środowiska ISO 14001.
TAB Polska w ofercie posiada pełen typoszereg akumulatorów bezobsługowych Topla :
•    do samochodów ciężarowych i autobusów (od 110 Ah do 220 Ah)
•    HD - heavy duty (odporne na wstrząsy, dzięki specjalnemu systemowi antywibracyjnemu i na duże obciążenia)
•    SHD - SUPER HEAVY DUTY (idealne do rozruchu silników o dużej mocy, mocniejsza konstrukcja, bardzo duża odporność na wstrząsy dzięki separatorowi z watą szklaną i specjalnej recepturze masy aktywnej, wydłużona żywotność)

Pamiętaj, że…
Żywotność akumulatora zależy także od stylu jazdy. Auto powinno mieć sprawne układy elektryczny i zawieszenia. Zepsuty amortyzator potrafi wykończyć baterię w ciągu jednego sezonu. Warto omijać dziury w jezdni, ostrożnie pokonywać rozjazdy. Nie są to przestrogi   na wyrost, mimo że nowoczesne akumulatory bezobsługowe prawidłowo eksploatowane nie powinny sprawiać żadnych kłopotów. To prawda, ale życie różne zna przypadki. Za naprawę  komputera pokładowego uszkodzonego przez niesprawny akumulator kierowca zapłaci krocie. Wystarczy, że mechanik w warsztacie nie założy uchwytów stabilizujących akumulator i kłopot gotowy -  zwarcie w celach i wszystkie tego konsekwencje. Dlatego warto być przezornym i korzystać z wiedzy specjalistów. 

Fot: TAB
Fot: TAB

Wybrane z półki
Akumulatory Topla sa produkowane w wiodącej technologii Ca/Ca, czyli wapniowo-wapniowej, co gwarantuje ich długą eksploatację. Są to baterie bezobsługowe, spełniające wymagania norm DIN 43539 i EN 60095.

  • Model Energy ma przedłużoną żywotność, wysokie zdolności rozruchowe, niskie zużycie wody i cechuje go niezawodny rozruch w niskich temperaturach.
  • Model Start charakteryzują dobre zdolności rozruchowe i wysoka niezawodność pracy. Zastosowano w nim wysokiej jakości polietylenowe separatory kopertowe. Jest niedrogi.
  • Model Top także produkowany w technologii wapniowo-wapniowej, jest zalecany do stosowania w samochodach, które potrzebują dużo prądu, na przykład podczas wielokrotnego rozruchu w krótkim czasie. Lepsze zdolności startowe są rezultatem zastosowania większej ilości płyt, zaś dłuższa żywotność została osiągnięta dzięki tak zwanej technologii kratki cięto-ciągnionej. Akumulator posiada wskaźnik naładowania i zabezpieczenie antywybuchowe.
  • EcoDry wykonano w technologii AGM, co oznacza, że elektrolit uwięziono w wacie szklanej. Umożliwia to rekombinację gazów i zapobiega wyciekom elektrolitu. W opinii ekspertów ten  akumulator gwarantuje wysoką ilość cykli ładowania i rozładowania. Jest mały i łatwo go przenosić. Te akumulatory szczególnie są przydatne w samochodach specjalnego przeznaczenie: inwalidzkich, ratunkowych, taksówkach, policyjnych.
od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty