Czego boją się kierowcy?

(mp)
Fot. Maciej Pobocha
Fot. Maciej Pobocha
Kupiłeś samochód, cieszysz się z możliwości jeżdżenia nim, a jednocześnie obawiasz, że ktoś może go ukraść? Nie tylko Ty masz takie zmartwienie.

 

Z badania zamówionego przez Volvo Cars wynika, że kradzież jest podstawowym zmartwieniem, jeśli chodzi o bezpieczeństwo samego samochodu.

 

Wśród innych powodów do niepokoju kierowcy z dziewięć krajów, gdzie przeprowadzono ankietę, podawali: kradzież rzeczy pozostawionych w pojeździe, nocne parkowanie w miejscu, które nie budzi zaufania oraz parkowanie na słabo oświetlonych i niestrzeżonych parkingach.

 

Fot. Maciej Pobocha
Fot. Maciej Pobocha

Respondentów ze Szwecji martwi przede wszystkim zostawianie samochodów na noc bez opieki. Brytyjczycy obawiają się raczej włamań i utraty mienia z auta niż straty samego pojazdu. Około połowy Brazylijczyków twierdzi, że kradzież w ogóle ich nie martwi, ponieważ koncentrują się wyłącznie na własnym bezpieczeństwie.

Wielu Brazylijczyków i Brytyjczyków niepokoi możliwość porwania samochodu. Boją się, że ktoś wskoczy do ich auta na czerwonym świetle, okradnie lub skrzywdzi pasażerów i/lub użyje broni, by zmusić kierowcę do jazdy w nieznanym kierunku.

Włosi również boją się napadów i porwań samochodów, a także przypadkowego znalezienia się w środku ulicznych zamieszek. Czterech na pięciu zmotoryzowanych Włochów chce mieć w aucie wzmocnione szyby.

 

Samochodowe systemy zwiększające bezpieczeństwo, jakie ankietowani chcieliby mieć, dobrze odzwierciedlają ich lęki. W Brazylii alarm nie znalazł się wśród pięciu najbardziej pożądanych urządzeń, natomiast w Szwecji zajął czołowe miejsce. Brazylijczykom i Włochom zależało na wzmacnianych, odpornych na uderzenia szybach, podczas gdy Szwedzi wybierali raczej blokady na koła.

Dwie pozycje pojawiały się jednak na wszystkich listach. Były nimi opony typu run flat oraz system SOS. Sposoby przywoływania policji lub karetki pogotowia uznawane były za istotne we wszystkich krajach.

 

Biorąc pod uwagę najbliższą przyszłość prawie wszyscy respondenci życzyliby sobie, aby zdobycze technologiczne pomagały w odzyskiwaniu utraconych aut.

 

Sondaż Volvo Cars objął dziewięć krajów - Brazylię, Włochy, Norwegię, Hiszpanię, Afrykę Południową, Szwecję, Szwajcarię, Tajwan, Wielką Brytanię oraz Stany Zjednoczone.

od 12 lat
Wideo

Bezpieczeństwo na drogach podczas weekendu i w Boże Ciało

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty