Cofanie licznika. Przebieg auta. Patologiczne zjawisko nagle ustało?

Wojciech Frelichowski
Fot. Pixabay
Fot. Pixabay
Od kilku miesięcy fałszowanie przebiegu liczników samochodowych jest przestępstwem. Jak na razie liczba postępowań nie jest zbyt wielka.

25 maja 2019 roku w Kodeksie Karnym pojawił się zapis o fałszowaniu przebiegu liczników. Zgodnie z artykułem 306a & 1 Kodeksu Karnego „kto zmienia wskazanie drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar postanowił sprawdzić, jakie są efekty działania nowego prawa. Jednak w Ministerstwie Sprawiedliwości, które przygotowało nowelizację KK (za penalizacją fałszowania liczników gorąco optował minister Zbigniew Ziobro) niczego się nie dowiedziano. Pytających odesłano do Komendy Głównej Policji.

Według danych udostępnionych Samarowi przez Komendę Główną Policji, w okresie od stycznia do września 2019 roku wszczętych zostało 26 postępowań w związku ze złamaniem paragrafu 1 art. 306a. Do końca III kwartału tego roku zakończono 12 postępowań, jednak zaledwie w trzech przypadkach skierowany został wniosek o wniesienie do sądu aktu oskarżenia.

W pozostałych dziewięciu przypadkach wnioskowano o umorzenie postępowania: w dwóch - z powodu niewykrycia sprawcy, a w siedmiu - z braku znamion czynu zabronionego.

Zobacz także: Testujmy Skodę Kamiq - najmniejszego SUV-a Skody

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski przemysł motoryzacyjny, szanse i zagrożenia - debata

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty