Rallycross w Belgii

(mp)
Na początku drugiego etapu mistrzostw Europy w rallycrossie Krzysztof Groblewski objął prowadzenie w klasyfikacji łącznej Dywizji 1A.

Na początku drugiego etapu mistrzostw Europy w rallycrossie Krzysztof Groblewski, po zwycięstwie w na torze Duivelsbergcircuit w Maasmechelen (Belgia), objął prowadzenie w klasyfikacji łącznej Dywizji 1A.

Tegoroczne mistrzostwa Europy w rallycrossie rozgrywane są w serii jedenastu rund. W pierwszym etapie odbywały się zawody w Portugalii, Francji, Czechach, Austrii, Szwecji i na Węgrzech. Drugi etap rozpoczęła 11-12 sierpnia runda w Belgii, kolejne odbędą się 19-20 sierpnia w Holandii, 2-3 września w Norwegii, 23-24 września w Polsce (na torze w Słomczynie) i tydzień później championat zakończą zawody w Niemczech.

Tytuły mistrzowskie zdobędą kierowcy, którzy będą mieli najlepszy dorobek punktów po odjęciu najsłabszego rezultatu z każdego z etapów rozgrywek. Po pierwszym etapie  reprezentujący Lotos Team Race&Rally, Krzysztof Groblewski zajmował drugie miejsce w klasyfikacji Dywizji 1A ze stratą czterech punktów do Jaroslava Kalnego. Zawody odbywały się przez dwa dni; pierwszy

to treningi z pomiarem czasu i pierwsza seria wyścigów kwalifikacyjnych. Na śliskim, mokrym torze Krzysztof Groblewski w treningach pokazywał znakomitą dyspozycję i świetną technikę jazdy, uzyskując najlepszy czas przejazdu. Pierwsza sesja kwalifikacyjna nie była jednak udana i Polak zajął trzecie miejsce.

Następnego dnia pogoda była znacznie bardzie życzliwa, w obu wyścigach kwalifikacyjnych Krzysztof Groblewski nie miał sobie równych i wywalczył prawo startu z pierwszego pola w wyścigu finałowym. Po niezbyt udanym starcie prowadzenie objął Jaroslav Kalny, a Krzysztof Groblewski przez pierwsze okrążenie walczył- skutecznie - o drugie miejsce z Vaclavem Veverką. Na drugim okrążeniu dogonił Jaroslava Kalnego i przez dwa kółka bezskutecznie próbował wyprzedzić rywala. Obaj uzyskali sporą przewagę nad resztą stawki i wówczas Polak zdecydował się na wjechanie w tzw. Joker Lap (skrót toru, z którego kierowca może skorzystać na jednym z okrążeń wyścigu). Wybuch silnika w samochodzie rywala tylko przypieczętował zwycięstwo Polaka, dotychczasowy lider nie ukończył wyścigu finałowego i został sklasyfikowany na szóstym miejscu.

W belgijskiej rundzie mistrzostw Europy startowali jeszcze dwaj inni polscy kierowcy. Wicemistrz Polski klasy 4 Marcin Wicik startował w Dywizji 1, jednak nie zdołał zakwalifikować się do wyścigu finałowego C i został sklasyfikowany na 21. pozycji. Startujący w Dywizji 2 Adam Kozak po widowiskowym dachowaniu ukończył zawody na 11. miejscu.