Mój pierwszy samochód

(rt)
Fot. ARW IMAGE
Fot. ARW IMAGE
Zakup pierwszego samochodu wiąże się z dużymi emocjami. Przed przyszłym posiadaczem staje wiele pytań. Jaki typ, jaka marka, gdzie go kupić i jak sfinansować?

Fot. ARW IMAGE
Fot. ARW IMAGE

 

Na pewno inaczej wybierają samochód mężczyźni a inaczej kobiety. Patrząc na auto, męskie oko widzi moc, maksymalną prędkość i dobre zawieszenie. Dla kobiet liczy się elegancka linia i pojemny bagażnik na damskie zakupy. Wszyscy jesteśmy podatni na wpływ mitów i stereotypów krążących wokół marek. Najpopularniejszy z nich to niechęć do samochodów na literę "F" i tu szeroki wachlarz Fiatów, Fordów… a w skrajnych przypadkach wszystkich francuskich marek.

 

W zależności od zasobności portfela należy zastanowić się nad zakupem auta nowego lub używanego. Nowe samochody są drogie, ale też pewne, jeśli chodzi o bezawaryjność. Kupujący nie musi martwić się o ukryte wady i zwykle otrzymuje kilkuletnią gwarancję na pojazd. Jednak musi być świadomy tego, że wraz z wyjazdem z salonu jego auto traci od 10 do 30 proc. na wartości, zyskując status "używanego" a przeglądy gwarancyjne, które należy wykonywać w celu utrzymania gwarancji, także pociągają za sobą wiele kosztów.

 

Alternatywą jest zakup auta na ryku wtórnym gdzie znajdziemy oferty kuszące niską ceną, jednak stan techniczny wystawionych na sprzedaż samochodów często pozostawia wiele do życzenia lub pozostaje zagadką aż do pierwszej dłuższej podróży, w której ujawniają się ukryte przez sprzedającego wady.

 

Zakupów na giełdzie lub w komisie należy dokonywać z osobą mającą szeroką wiedzę z zakresu motoryzacji. Jeżeli nie dysponujemy zaprzyjaźnionym fachowcem, zawsze możemy skorzystać z usług płatnych rzeczoznawców a ostatnio pojawiło się także nowatorskie rozwiązanie, jakim jest skorzystanie z porady eksperta z banku (tylko w przypadku zakupu auta za pośrednictwem kredytu bankowego).

 

A od czego zacząć?  Najszerszym źródłem ofert sprzedaży samochodów używanych są portale internetowe i od nich najlepiej rozpocząć poszukiwania. Z reguły sprzedawcy najpierw wystawiają samochód w internecie, a jeśli przez dłuższy czas nie uda im się sprzedać samochodu decydują się na powierzenie sprawy sprzedawcy w komisie.

 

Największe zagrożenia związane z zakupem auta na giełdzie to zakup auta kradzionego, po poważnej naprawie blacharskiej a nawet samochodu popowodziowego.

 

Źródło: __ARW Image

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty