Z szansami na rekord

Maciej Pobocha
Fot. Maciej Pobocha
Fot. Maciej Pobocha
W październiku sprowadzono do Polski 70 478 używanych samochodów osobowych. Od stycznia ich liczba sięgnęła już 725 752. Zakładając, że do końca roku co miesiąc trafiać będzie do nas ok. 70 tys. aut z „drugiej ręki” jest szansa, że ustanowiony zostanie kolejny rekord ich ilości.

W październiku sprowadzono do Polski 70 478 używanych samochodów osobowych. Od stycznia ich liczba sięgnęła już 725 752. Zakładając, że do końca roku co miesiąc trafiać będzie do nas ok. 70 tys. aut z "drugiej ręki" jest szansa, że ustanowiony zostanie kolejny rekord ich ilości.

 

W roku 2004 sprowadzono do naszego kraju 811 823 używane samochody osobowe. Wielu analityków z branży motoryzacyjnej uważało, że tak duża podaż przyczyni się do nasycenia rynku i spowoduje zmniejszenie napływu aut. Tak się jednak nie stało.

 

- W rodzinie zazwyczaj był jeden samochód, teraz są dwa lub trzy - jeden ma mąż, drugi żona, a trzeci kupowany jest dla dorastającej latorośli. To oczywiście nie reguła, ale tak można wytłumaczyć, gdzie trafia ogromna ilość sprowadzonych aut - mówi pan Witold, właściciel komisu samochodowego.

Fot. Maciej Pobocha
Fot. Maciej Pobocha

 

- W ostatnim czasie znacznie przybyło sprzedających. Ludzie "dorwali" trochę grosza i zaczęli handlować autami - stwierdza pan Andrzej, który od 10 lat sprzedaje samochody. - Jeśli chodzi o ceny aut, to jest ich tyle, ile samych aut. Kiedyś samochody z jednego rocznika trzymały cenę. Teraz wszystko zależy od konkretnego egzemplarza. Auta są jednak dużo tańsze. Audi 80 z 1994 r. jeszcze rok temu kosztowało 20 tys. zł. Teraz można je kupić za 10 tys. zł - mówi pan Andrzej. Dodaje, że rynki zachodnie zostały już "wyczyszczone" z pojazdów. - W lepszym stanie można kupić auto, które właśnie Niemiec wymienia na nowe. Nie ma już samochodów które "stoją w trawie". Półtora roku importu zrobiło swoje. Kiedyś sprzedawało się auto od ręki. Dziś jest to w zasadzie kwestią szczęścia.

 

Podobnego zdania są inni handlujących pojazdami.

- Jest już coraz mniej samochodów naprawdę sprawnych technicznie. Zostały one przebrane przez Polaków, Litwinów, Czechów. Mimo wszystko sprowadzane auta są w lepszym stanie technicznym od polskich. Jeżdżą po bardzo dobrych drogach, regularnie przechodzą przeglądy i

Fot. Maciej Pobocha
Fot. Maciej Pobocha

to stanowi o ich jakości - mówi pan Witold.

 

- Jeśli ktoś zarabia na jednym samochodzie tysiąc złotych, to już jest zadowolony. Niektórzy sprzedają auta po kosztach, byle tylko się ich pozbyć. Nic dziwnego, skoro włożyli w nie pieniądze, a nie są w stanie ich odzyskać przez 2 - 3 miesiącach, bo tyle zajmuje sprzedanie samochodu. Na 100 osób oglądających tylko 10 jest tak naprawdę zainteresowanych, z czego w zasadzie jeden czy dwóch na poważnie myśli u kupnie - mówi pan Jacek. Dodaje, że największym powodzeniem cieszą się pojazdy z silnikami diesla i benzynowymi o małych pojemnościach. - Paliwo jest coraz droższe i dlatego jest popyt na auta, które mało palą - stwierdza.

 

Napływ aut używanych z zagranicy miał zostać ograniczony odgórnie podatkiem ekologicznym, którym poprzedni rząd chciał zastąpić niezgodną w prawem UE akcyzę na sprowadzane samochody. Podatek nie został wprowadzony. Rząd premiera Marcinkiewicza podobno pracuje już nad nowym rozwiązaniem. Będzie to prawdopodobnie coroczna opłata, której wysokość uzależniona zostanie od normy emisji spalin Euro spełnianej przez silnik pojazdu.   

 

Ilość sprowadzonych do Polski w 2005. rużywanych aut.

 

Miesiąc

Ilość sztuk

Styczeń

55 799

Luty

64 387

Marzec

72 888

Kwiecień

78 260

Maj

85 931

Czerwiec

80 347

Lipiec

73 346

Sierpień

74 161

Wrzesień

70 155

Październik

70 478

Razem

725 752

Źródło: Ministerstwo Finansów

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty