Wyższe OC dla pijanych kierowców

Maciej Pobocha
Fot. KGP
Fot. KGP
Podwójną, a może nawet potrójną stawkę OC będą prawdopodobnie płacili skazani za prowadzeniu pojazdu na podwójnym gazie.

 

W nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej Ministerstwo Zdrowia zawarło zapis mówiący o obowiązku wprowadzenia przez towarzystwa ubezpieczeniowe dwukrotnej lub trzykrotnej zwyżki obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego dla pijanych kierowców. Zwyżka ta obowiązywać miałaby przez pięć lat.

 

Decyzja o tym, czy w stosunku do danego ubezpieczonego będzie ustalona składka w wysokości dwukrotnej, czy potrojonej zależeć ma od indywidualnych ustaleń zakładu ubezpieczeń. Miałby on przy tym prawo wziąć pod rozwagę takie czynniki jak np. waga popełnionego czynu (stwierdzona prawomocnym orzeczeniem sądu), warunki osobiste, majątkowe itp.

 

Zdaniem resortu finansów osoby prowadzące pojazdy w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi) i po użyciu alkoholu (0,2 - 0,5 promila alkoholu we krwi) stwarzają większe niebezpieczeństwo i ryzyko spowodowania wypadku, a przez to większe prawdopodobieństwo, że ktoś zostanie ranny i będzie wymagał leczenia. Powinny w związku z

Fot. KGP
Fot. KGP

tym w większym stopniu uczestniczyć w opłacie przekazywanej do Narodowego Funduszu Zdrowia.

 

Wyższa składka OC dla osób skazanych za prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu uzasadniona jest względami społecznymi. Z danych Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, iż corocznie zwiększa się o 4 tys. liczba pijanych kierowców, skazanych za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, zaś liczba kierowców prowadzących pojazdy mechaniczne w stanie po użyciu alkoholu jest wciąż bardzo wysoka (w 2002 r. - 40 884 osób, w 2003 r. - 52 543 osób, w 2004 r. - 49 325 osób, w 2005 r. - 45 134 osób).

 

W celu egzekwowania opłacania wyższej składki na obowiązkowe ubezpieczenie OC, właściciele pojazdów będą musieli składać oświadczenie, czy byli skazani prawomocnie za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości (przestępstwo z art. 178 par. 1 kk) lub czy byli karani za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu alkoholu (wykroczenie z art. 87 par. 1 kw). W sytuacji, gdy zakład ubezpieczeń otrzyma informacje o takim skazaniu lub ukaraniu, będzie musiał naliczyć wyższą składkę na ubezpieczenie OC.

 

Dodatkowa informacja zamieszczona na oświadczeniu będzie dotyczyć ewentualnych postępowań karnych lub postępowań regulowanych innymi przepisami (kodeksem postępowania w sprawach o wykroczenia), które toczą się w stosunku do posiadaczy pojazdów mechanicznych ubezpieczających swoje pojazdy od odpowiedzialności cywilnej.

 

Dzięki takiej informacji, zakład ubezpieczeń będzie mógł stale monitorować etap tych postępowań, występując w tym zakresie z wnioskiem o informację do sądu, organów prokuratury czy policji. W przypadku otrzymania przez zakład informacji o prawomocnym skazaniu za przestępstwo lub ukaraniu za wykroczenie, związanych z prowadzeniem pojazdu mechanicznego pod wpływem alkoholu, zakład będzie uprawniony do podwyższenia składki, która naliczana będzie także przez okres 5 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty