Wakacyjne spotkanie z drogówką. Jak powinna przebiegać kontrola drogowa?

Karol Biela
Policjanci szykują wzmożone kontrole podczas szczytu urlopowych wyjazdów
Policjanci szykują wzmożone kontrole podczas szczytu urlopowych wyjazdów
Czas wakacyjnych wyjazdów to również okres wzmożonych kontroli drogowych. Jak kierowca powinien się zachować podczas spotkania z patrolem policji?
Policjanci szykują wzmożone kontrole podczas szczytu urlopowych wyjazdów
Policjanci szykują wzmożone kontrole podczas szczytu urlopowych wyjazdów

Jak co roku wraz z nadejściem wakacji na polskich i świętokrzyskich drogach pojawi się zwiększona liczba samochodów. Sezon urlopowych wyjazdów to także częstsze patrole "drogówki" i kontrole.

ZANIM WYRUSZYSZ W TRASĘ

Jeszcze przed wyruszeniem w drogę kierowca powinien pamiętać o kilku sprawach. Po pierwsze, aby bez przygód dojechać na miejsce, warto sprawdzić stan techniczny pojazdu oraz zweryfikować, czy auto posiada ważne badanie techniczne oraz polisę OC.

Zobacz też: "Nadal będziemy często zabierać prawa jazdy. Koniec z pobłażaniem" - zapowiada policja 

Trzeba też wziąć pod uwagę, że kierowca musi mieć łatwy dostęp do dokumentów. Schowanie portfela na samym dnie zapakowanego po brzegi bagażnika to kiepski pomysł, zwłaszcza, jeżeli do policyjnej kontroli dojdzie w trakcie opadów deszczu lub w nocy.

W podróż powinniśmy się wybrać wypoczęci. W trakcie jazdy ważne są też regularne postoje, podczas których dobrze jest zrobić kilka skłonów, czy przysiadów. Zaplanowanie trasy, z uwzględnieniem ewentualnych korków i remontów, zminimalizuje nerwowe zachowania kierowcy, co przełoży się na mniej agresywną jazdę.

UMUNDUROWANY I PO CYWILNEMU

Policjanci umundurowani, jak i ubrani po cywilnemu, mogą wydawać polecenia i sygnały wszystkim uczestnikom ruchu drogowego, także pieszym. O ile funkcjonariusz w mundurze ma prawo zatrzymać samochody w każdym terenie i o każdej porze, o tyle policjant po cywilnemu jest uprawniony do zatrzymania kierującego przez całą dobę, ale wyłącznie na obszarze zabudowanym. Jeżeli jest dobra widoczność musi to zrobić za pomocą lizaka, a w złych warunkach latarką z światłem czerwonym.

- W przypadku, kiedy mamy wątpliwości, czy poza obszarem zabudowanym zatrzymuje nas prawdziwy nieumundurowany funkcjonariusz, możemy podjechać do najbliższe jednostki policji lub zadzwonić na numer alarmowy, aby potwierdzić, czy patrol po cywilnemu przeprowadza w danym miejscu taką kontrolę - wyjaśnia aspirant Artur Putowski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

STOPIEŃ, IMIĘ I NAZWISKO, JEDNOSTKA...

Po zatrzymaniu się do kontroli prowadzący auto i pasażerowie nie powinni opuszczać pojazdu. Kierowca powinien trzymać ręce na kierownicy i czekać na podejście funkcjonariusza.

- Policjant powinien podać swój stopień, imię i nazwisko, jednostkę, którą reprezentuje oraz powód kontroli. Takim powodem może być badanie stanu trzeźwości lub dokumentów. Umundurowany policjant powinien wylegitymować się na żądanie, natomiast funkcjonariusz po cywilnemu musi zrobić to obowiązkowo - mówi aspirant Artur Putowski, dodając, że podczas kontroli policjant może również, po podaniu uzasadnienia, zajrzeć na przykład do naszego bagażnika.

Karol Biela

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty