Sztuka zawracania cz. 3

(maj)
Dzisiaj o nietypowym układzie znaków na skrzyżowaniu i sposobie zawracania na nim. Mówiliśmy już o sposobie zawracania, kiedy między jezdniami jest pas rozdzielający.

Jeśli kończy się on wcześniej niż krawędź jezdni poprzecznej i podczas manewru zmieścimy się w tej "wnęce" nie utrudniając ruchu pojazdom jadącym z lewej strony, zawracamy, wykorzystując to wcięcie jezdni. Możemy zawrócić, trzymając się krańca pasa rozdzielającego. Musimy oczywiście zachować szczególną ostrożność i pamiętać o obowiązujących zasadach pierwszeństwa przejazdu.
Można sobie wyobrazić, że pojazd A na rysunku górnym zawracałby właśnie w taki sposób, a gdyby na skrzyżowaniu nie było przejścia dla pieszych, tak jak jest ono narysowane, zawracanie w taki sposób byłoby dopuszczalne. Jednak w pokazanej sytuacji sposób malowania zebry decyduje o sposobie pokonania skrzyżowania, w tym i zawracania.
Przepisy zakazują jazdy wzdłuż po przejściu dla pieszych. Zatem kierowca A nie może zawrócić w sposób pokazany na rysunku, jechałby wtedy bowiem w niedozwolony sposób. Nie może też zawrócić zaraz za przejściem, gdyż znalazłby się "pod prąd" na pasie ruchu dla pojazdów jadących ulicą poprzeczną.
Może natomiast zawrocić tak, jak to pokazaliśmy na rysunku dolnym. Musi wykonać skręt w lewo, ale zamiast kontynuować jazdę drogą poprzeczną, ustawia się przy osi jezdni. Może od razu zakończyć manewr na jednym z pasów jezdni, w którą zamierza teraz skręcić, ale jeśli poprzeczną drogą nadjeżdża jakiś pojazd (kierowca C na rys. dolnym) kierowca B musi ustąpić mu pierwszeństwa i dopiero wtedy zakończyć manewr zawracania.

Sztuka zawracania cz. 3
Sztuka zawracania cz. 3

Zobacz też:
Sztuka zawracania: cz.1
| cz. 2
| cz. 4

od 12 lat
Wideo

Inauguracja metro roweru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty