Sprowadzamy mniej samochodów używanych. Królują VW, Opel i Renault

redakcja.regiomoto
Volkswagen Passat B5 Variant 1.9 TDI - jeden z najczęściej sprowadzanych samochodów z zagranicy
Volkswagen Passat B5 Variant 1.9 TDI - jeden z najczęściej sprowadzanych samochodów z zagranicy
W czerwcu Polacy sprowadzili mniej samochodów używanych z zagranicy niż rok wcześniej.
Volkswagen Passat B5 Variant 1.9 TDI - jeden z najczęściej sprowadzanych samochodów z zagranicy
Volkswagen Passat B5 Variant 1.9 TDI - jeden z najczęściej sprowadzanych samochodów z zagranicy

Jak podaje instytut Samar, w stosunku do maja 2012 roku liczba rejestrowanych po raz pierwszy używanych aut spadła o 9,02 proc., a w porównaniu do czerwca ub. roku - o 11,26 proc. W czerwcu br. zarejestrowano 53 608 samochodów osobowych. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2012 roku sprowadzono i zarejestrowano 309 297 aut, o 5,62 proc. mniej niż w analogicznym okresie ub. roku.

Kliknij, aby powiększyć

Samar - wykres

 

Spadek na rynku importowanych aut używanych może wiązać się z czerwcowym Euro 2012. Podobnie jak w przypadku samochodów nowych, także potencjalni nabywcy aut używanych pozostali w domach przed telewizorami, obserwując rozgrywki mistrzostw Europy w piłce nożnej.

Ale wyniki za całe półrocze też są niższe od ubiegłorocznych. Przyczyną jest niepewna sytuacja gospodarcza, rosnące koszty utrzymania i wysokie ceny paliw. Nie bez znaczenia jest też duża liczba samochodów używanych na rynku.

Klienci coraz częściej kupują samochody używane z polskiego rynku, m.in. auta poleasingowe, których przebieg jest często wysoki, ale historia i stan techniczno-prawny są lepiej udokumentowane niż w przypadku aut sprowadzanych z zagranicy.

Kliknij, aby powiększyć
Samar - wykres

Wśród sprowadzonych w 2012 roku aut nadal największą grupę stanowią samochody w wieku powyżej 10 lat. Ich udział utrzymuje się na poziomie około 50 proc. Samochody w wieku od 4 do 10 lat stanowią ponad 44 proc. importu, natomiast auta najmłodsze w wieku do 4 lat zaledwie nieco ponad 7 proc. importu.

Kliknij, aby powiększyć
Samar - wykres

W zestawieniu najchętniej sprowadzanych do Polski samochodów używanych liderem niezmiennie pozostaje Volkswagen. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2012 r. zarejestrowano 48 192 auta tej marki, o 12,59 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2011.

Wiceliderem jest Opel z wynikiem na poziomie 34 534 sztuk, co oznacza spadek o 9,70 proc..

Na trzecim miejscu znajduje się Renault (28 941 zarejestrowanych samochodów, czyli o 5,86 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku).

Czwarte miejsce zajmuje Ford (27 038 zarejestrowanych samochodów, tj. o 5,44 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2011 roku). Pierwszą piątkę zamyka Audi z wynikiem 24 599 sztuk, co oznacza spadek o 0,79 proc..

Kolejne miejsca zajmują Peugeot, BMW, SEAT, Toyota oraz Citroen.

Spośród 15 marek sklasyfikowanych w rankingu najczęściej sprowadzanych, tylko Citroen (10 pozycja) oraz Skoda (pozycja 14), zanotowały wzrost liczby sprowadzonych aut (odpowiednio o 14,98 proc. i 5,51 proc.). Największy spadek odnotował Mercedes (o 13,11 proc.). Tabelę zamyka Volvo. 

Źródło: Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak alkohol działa na nasz organizm. Ostrzegamy kierowców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty