Śladami historii

(mp)
Samochód F-CELL Roadster pokonał jeden z odcinków historycznej trasy przejechanej przez Berthę Benz.
Samochód F-CELL Roadster, zbudowany przez praktykantów w zakładach Mercedes-Benz w Sindelfingen, pokonał jeden z odcinków historycznej trasy przejechanej przez Berthę Benz.
Fot. Mercedes
Fot. Mercedes

 

Startując w Mannheim pojazd minął miasta Ladenburg i Heidelberg. Symboliczną metę eskapady wyznaczała apteka w Wiesloch, gdzie Bertha Benz zatrzymała się, aby uzupełnić zapas paliwa podczas pierwszej długodystansowej podróży w historii automobilizmu w roku 1888.

 

F-CELL wyposażony jest w ogniwa paliwowe umieszczone z tyłu auta. Dysponując mocą 1,63 KM auto rozwija maksymalną prędkość 25 km/h, zaś jego zasięg to 350 km.

 

Układ kierowniczy auta oparto na technologii "drive-by-wire" (zastępującej tradycyjne układy mechaniczne i hydrauliczne rozwiązaniami elektromechanicznymi sterowanymi elektronicznie),

Fot. Mercedes
Fot. Mercedes

gdzie w miejsce konwencjonalnej kierownicy zastosowano joystick.

 

Jeszcze przed końcem bieżącego roku Mercedes-Benz rozpocznie produkcję niewielkiej serii modeli Klasy B z napędem opartym na ogniwie paliwowym.

 

Pierwsza długodystansowa podróż w historii automobilizmu

 

W sierpniu 1888 r., Bertha Benz odbyła, w towarzystwie swoich dwóch synów, podróż automobilem Benz Patent-Motorwagen, skonstruowanym przez męża, Karla Benza. Trasa przejazdu wiodła z Mannheim do Pforzheim, powrót do Mannheim nastąpił w kilka dni później.

 

Ta pierwsza w historii automobilizmu jazda samochodem na dłuższym odcinku jest dziś uznawana za wydarzenie pionierskie. Sama podróż odbyła się bez większych przygód, miało miejsce jedynie kilka niewielkich problemów technicznych, które udawało się na bieżąco rozwiązać. Troskę wzbudzała jednakże dostępność tzw. "ligroiny" (nafty), ponieważ 4,5-litrowy zapas paliwa w gaźniku (pojazd nie był jeszcze wyposażony w bak) szybko się zużywał. Naftę kupowało się wtedy w aptekach, jedna z nich, w mieście, Wiesloch, wybawiła podróżnych z kłopotu. Zakład istnieje do dziś i z dumą informuje odwiedzających, że tu właśnie mieściła się pierwsza na świecie "stacja benzynowa".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty