Pytanie do eksperta

Redakcja
W tej rubryce nasi eksperci odpowiadają na pytania czytelników, dotyczące przede wszystkim interpretacji nie zawsze czytelnych przepisów obowiązujących w szeroko rozumianym sektorze komunikacji.

 

Piotr Waśkowicz:

-
Jestem kierowcą z firmie transportowej. Czy jest jakiś przepis, który stwierdza, że odbiorca w tym wypadku punkty usługowo handlowe (sklepy), muszą zapewnić mi miejsce na rozładunek? Są sytuacje, że kierowca auta dostawczego blokuje ulicę jednokierunkową lub stawać na trawniku czy przystanku. Za takie czyny czy straż miejska, czy policja może mi wlepić mandat. Czy mogę odmówić dostawy do danego klienta z powodu braku miejsca rozładunkowego, czy jest przepis dotyczący takiej sprawy? Jeśli takie przepisy istnieją, to czy mógłbym prosić o ich przesłanie?
Są czasem miejsca w mojej pracy w Warszawie, gdzie naprawdę nie da się podjechać, czy normalnie rozładować. Jako kierowca muszę dbać o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników drogi, a stając w wymieniony wyżej sposób zagrażam bezpieczeństwu swojemu i innych. I narażam się na ubytki finansowe w postaci mandatów, za które płaci kierowca a nie właściciel firmy.

 


Fot. KGP
Fot. KGP


Mł. asp. Agnieszka Hamelusz, Wydział Prasowy KGP:

- Nie ma przepisu, który nakłada obowiązek wyznaczania miejsca do rozładunku towaru na właściciela sklepu. Właściciel, czy dzierżawca sklepu może jednak wystąpić z wnioskiem do zarządzającego ruchem na drodze, aby ten - o ile będzie to oczywiście fizycznie możliwe do wykonania - wprowadził nową organizację ruchu, tj. oznakowanie umożliwiające zatrzymanie pojazdu w celu rozładunku towaru, np. możliwość dostawy produktów we wczesnych godzinach rannych, przy niskim natężeniu ruchu.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kierowca może zatrzymywać się w miejscach tylko i wyłącznie do tego wyznaczonych. Natomiast faktem jest, że kierowcy niejednokrotnie korzystają z wyrozumiałości Policji, jeśli zatrzymują się na przysłowiową sekundę i nie utrudniają ruchu, szczególnie w zatłoczonych miastach.

 

Witek, Płock:

Czy jest możliwość stosowania więcej niż tylko jednego źródła światła zewnętrznego, dodatkowego w aucie, np. na grillu czy orurowaniu samochodu? Chodzi mi o montaż reflektorów oraz "szperacza" w moim aucie terenowym. Czy jest to dozwolone? Jakie parametry musi spełniać takie oświetlenie i jak musi być umieszczone?

 


Fot. Piotr Każmierczak
Fot. Piotr Każmierczak

Dr inż. Piotr Kaźmierczak, Zakład Homologacji i Badań Pojazdów

Ze względu na bezpieczeństwo ruchu drogowego urządzenia oświetleniowe pojazdów muszą spełniać określone wymagania homologacyjne, które zostały określone w Regulaminach Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ.

 

Przyjęcie jednolitych warunków wzajemnego uznawania homologacji urządzeń oświetlenia pojazdów powoduje, że sygnały świetlne emitowane przez pojazd są jednoznacznie interpretowane i ogólnie zrozumiałe przez uczestników ruchu drogowego, bez względu na kraj pochodzenia lub eksploatacji pojazdu.

W zakresie reflektorów oświetlających drogę obecne przepisy dopuszczają jedynie montaż 2 szt. dodatkowych świateł drogowych (łączna liczba świateł drogowych na pojeździe nie może przekraczać 4 szt.) oraz 2 szt. świateł przednich przeciwmgłowych, jeżeli pojazd nie został w nie wyposażony fabrycznie.

 

Urządzenia te muszą mieć homologację europejską, która oznaczana jest na kloszu lub korpusie lampy w postaci okręgu z dużą literą "E" (w przypadku homologacji wg Reg EKG ONZ) lub małą literą "e" (w przypadku homologacji wg dyr. UE) i numerem stanowiącym wyróżnik kraju udzielającego homologacji (np. E20 lub e20 dla Polski) oraz umieszczonego w pobliżu niepowtarzalnego numeru homologacji i symboli dodatkowych określających przeznaczenie urządzenia (np. litery HR dla halogenowego światła drogowego). Parametry reflektorów ze światłem drogowym (m. in. światłość i barwa światła) muszą być zgodne z wymaganiami Regulaminu nr 112 EKG ONZ lub równoważnej dyr. UE.

Odnośnie rozmieszczenia świateł drogowych, w Regulaminie nr 48 EKG ONZ wymagany jest montaż z przodu pojazdu i skierowanie do przodu, tak aby światło nie powodowało dyskomfortu u kierującego tym pojazdem. Treść wszystkich regulaminów homologacyjnych jest dostępna na stronie www.unece.org/trans/main/wp29/wp29regs.html
natomiast dyr. UE na stronie http://ec.europa.eu/enterprise/sectors/automotive/documents/unece/recent
. Montaż innych dodatkowych urządzeń oświetleniowych na pojeździe np. montaż "szperacza" jest dopuszczalny, ale ich używanie (włączanie świateł), jest dopuszczalne tylko i wyłącznie poza drogami publicznymi. 

 

Wojciech Misiak:

Jestem młodym przewoźnikiem, prowadzę działalność od 4 lat. Do tej pory dokumentowałem sytuację finansową swojej firmy polisami AC na swoje dwie ciężarówki. Obecnie mam kontrolę ze starostwa i urzędnik twierdzi, że to nie wystarcza, powinienem mieć nieruchomość, a takiej nie posiadam. Co mam zrobić?

 


Fot. Izabella Mitraszewska
Fot. Izabella Mitraszewska


Dr inż. Izabella Mitraszewska, Centrum Zarządzania i Telematyki Transportu:

Polisa AC już od kilku lat nie jest dopuszczalną gwarancją sytuacji finansowej przedsiębiorcy wykonującego transport drogowy. Zgodnie z aktualnymi przepisami mogą to być: roczne sprawozdanie finansowe, a w szczególności wielkość aktywów firmy, dysponowanie odpowiednią kwotą na rachunkach bankowych lub w gotówce, posiadanie akcji, udziałów lub innych zbywalnych papierów wartościowych, własność nieruchomości lub gwarancje/poręczenia bankowe. Jak z tego widać posiadanie nieruchomości nie jest jedyną formą udokumentowania sytuacji finansowej. Domyślam się, że w pana przypadku najlepsze będzie uzyskanie gwarancji bankowej. Skoro prowadzi Pan działalność kilka lat i ma pan konto firmowe, bank na podstawie analizy obrotów i stanu konta takiej gwarancji na pewno udzieli. 

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty