Prawo jazdy. Ten przepis jest niezgodny z konstytucją? To byłaby rewolucja dla kierowców!

Mariusz Michalak
Fot. Bartosz Frydrych
Fot. Bartosz Frydrych
Sejm uważa, że zatrzymanie prawa jazdy jest niekonstytucyjne. Co dalej z przepisami o zatrzymaniu prawa jazdy na trzy miesiące za przekroczenie prędkości?

Zatrzymanie prawa jazdy

Obecnie kierowca po przekroczeniu dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym o minimum 50 km/h, jego prawo jazdyzatrzymywane jest przez starostę na okres trzech miesięcy. Dodatkowo ukarany zostaje mandatem.

Jeżeli osoba ta będzie w dalszym ciągu prowadzić pojazd bez prawa jazdy, 3-miesięczny okres będzie przedłużony do pół roku. W przypadku ponownego prowadzenia pojazdu w przedłużonym okresie, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem. Po cofnięciu uprawnień kierowca będzie musiał ponownie zdać egzamin.

Po zatrzymaniu prawa jazdy, kierowca może prowadzić pojazd przez 24 godziny od tego zdarzenia. Po 3 miesiącach prawo jazdy jest zwracane po uiszczeniu opłaty ewidencyjnej 50 groszy. Jeśli dokument prawa jazdy nie został fizycznie zabrany, tylko zablokowany elektronicznie, starostwo zamiast wydawać prawo jazdy, po prostu odblokowuje je.

Niekonstytucyjny przepis?

I prezes Sądu Najwyższego, Małgorzata Manowska, skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z ustawą zasadniczą art. 102 ust. 1 pkt 4 i 5, ust. 1c, 1d i 1da ustawy o kierujących pojazdami (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1212 ze zm.), na podstawie których to starosta wydaje decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy. Zaznaczyła, że norma ta narusza zasadę lojalności państwa względem obywateli, prawo do sprawiedliwego procesu oraz zasadę dwuinstancyjności postępowania.

Podkreślono, że starosta jest związany informacją przekazaną od policji. Nie ma też możliwości weryfikacji decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy na podstawie innych dowodów.

Zarzuty te podzielił marszałek Sejmu. W stanowisku do Trybunały Konstytucyjnego podkreśla, że ta sankcja administracyjna ma charakter nie tylko prewencyjny, ale również represyjny. Będziemy dalej uważnie śledzić jak potoczą się dalsze losy wniosku do Trybunału Konstytucyjnego i co z tego wyniknie.

Zobacz także: Mercedes EQA - prezentacja modelu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty