Nowe stawki dla kierowców. Podwyżka już obowiązuje

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Wysokość opłaty jest ustalana przez władze lokalne, ale nie może być wyższa od stawek maksymalnych ustalonych przez Ministra Finansów.
Wysokość opłaty jest ustalana przez władze lokalne, ale nie może być wyższa od stawek maksymalnych ustalonych przez Ministra Finansów. Jarosław Jakubczak
Od 1 stycznia 2024 r. rosną opłaty za usunięcie pojazdu z drogi. Więcej zapłacą także osoby, których pojazdy będą przechowywane na parkingu strzeżonym.

Od Nowego Roku rosną opłaty za usunięcie pojazdu w sytuacjach opisanych przez art. 130a ust. 1 i 2 Prawa o ruchu drogowym, a także związane z tym koszty przechowywania pojazdu na parkingu strzeżonym (jak również odstąpienia lub odwołania zleconego już wcześniej „holowania”).

Wysokość opłaty jest ustalana przez władze lokalne, ale nie może być wyższa od stawek maksymalnych ustalonych przez Ministra Finansów. W Warszawie stawki podniesiono w 2024 roku właśnie do maksymalnej granicy wyznaczonej w sierpniu 2023 r. przez Ministerstwo Finansów.

Właściciel samochodu osobowego, którego pojazd zostanie usunięty zapłaci za tę „usługę” już nie 606, a 697 złotych. Odpowiednio wzrastają też koszty usuwania motocykli (z 281 do 324 złotych), jak również elektrycznych hulajnóg, motorowerów i rowerów (ze 144 do 166 złotych). Drożeje również doba przechowywania pojazdu na strzeżonym parkingu. Właściciel osobówki zapłaci za nią 60 złotych (zamiast 52), motocykla - 43 złote (wcześniej 37), natomiast motoroweru, hulajnogi elektrycznej czy roweru - 32 złote (w miejsce 27) - informuje Stołeczna Straż Miejska.

Powody usunięcia pojazdu z drogi opisuje art. 130a Prawa o ruchu drogowym. Straż miejska zleca usunięcie pojazdu z drogi w przypadku:

  • pozostawienia go w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu;
  • pozostawienia go bez oznakowania kartą parkingową, uprawniającą do postoju na „niebieskiej kopercie”;
  • pozostawienia go w miejscu obowiązywania znaku wskazującego, że zaparkowany pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela.

Niezależnie od opłat związanych z „holowaniem”, kierujący pojazdem ponosi również skutki prawne naruszenia przepisów. Na kierowcę może zostać nałożony mandat i przyznane punkty karne – stosownie do popełnionego wykroczenia.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty