Nie stracisz prawa jazdy za cukierka z alkoholem

Sławomir Draguła
Nie stracisz prawa jazdy za cukierka z alkoholem
Nie stracisz prawa jazdy za cukierka z alkoholem
Kierowcom, którzy tuż przed jazdą płukali jamę ustną, czy zjedli cukierka z alkoholem łatwiej będzie uniknąć utraty prawa jazdy. Policja zmienia swoje wewnętrzne przepisy.

Nie stracisz prawa jazdy za cukierka z alkoholem
Nie stracisz prawa jazdy za cukierka z alkoholem



Wielu kierowców zdziwiło się, gdy po dmuchnięciu w alkomat podczas kontroli drogowej urządzenie pokazało, że w organizmie mają alkohol, choć nie pili go od dłuższego czasu.

Tymczasem promile mogły być wynikiem zjedzenia kilku jabłek, użycia płynu do płukania jamy ustnej, czy zjedzenia cukierka zawierającego alkohol.

 

[polecane]22852369;1[/polecane]

Zgodnie z dotychczas obowiązującymi przepisami (zarządzenie Komendata Głównego Policji), kiedy alkomat wskazywał, że kierowca przekroczył magiczne 0,2 promila (0,1 mg w 1 dm sześć. wydychanego powietrza) policjanci po 15 minutach przeprowadzali kolejną próbę.

zobacz także Narkotesty dla drogówki. Bat na kierowców pod wpływem 

Jeśli wówczas okazywało się, że alkoholu w organizmie nie ma to i tak zatrzymywali prawo jazdy, a sprawa trafiała do sądu, który zajmował się wyjaśnieniem tego, skąd w organizmie kierowcy był alkohol.

 

Zobacz także: Kierowcy jeżdżą po pijanemu "bo muszą". Zabijają setki osób

 

  Jeśli sędzia uznał, że przyczyną były przysłowiowe jabłka czy płyn do płukania jamy ustnej, zwracał dokument kierowcy. Żeby uniknąć takich sytuacji, Komendant Główny Policji zmienił przepisy dotyczące kontroli trzeźwości.

- Według nowych przepisów, gdy drugie badanie przeprowadzone po 15 minutach pokaże wynik 0,0, policjant obowiązkowo musi przeprowadzić trzecie – wyjaśnia młodszy inspektor Jacek Zamorowski, naczelnik wydziału ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. - Jeżeli i ono pokaże, że kierowca jest trzeźwy, wówczas drogówka nie zabierze prawa jazdy.

Badania wykazują, że kilkunastominutowa przerwa pomiędzy badaniami wystarcza, żeby zalegający w jamie ustnej alkohol pochodzący z jedzenia zniknął.

[polecane]22853455;1[/polecane]

Inaczej jest, gdy za pierwszym razem alkotest pokaże, że kierowca przekroczył dopuszczalną normę zawartości alkoholu, a drugie badanie przeprowadzone po 15 minutach wskazało, że alkohol w organizmie jest nadal, ale nie przekracza już normy 0,2. Wtedy, nawet jeżeli w czasie trzeciego dmuchania pokaże się wynik 0,0, sprawę i tak będzie rozstrzygał sąd.

Zarządzenie Komendanta Głównego Policji w tej sprawie ukazało się wczoraj w dzienniku urzędowym KGP. W życie wejdzie 26 lipca.
od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty