Na czczo lepiej nie jeździć

(rt)
Fot. Renault
Fot. Renault
Jazda „na głodnego” obniża naszą koncentrację i pogarsza samopoczucie tak istotne „za kółkiem”.
Czy głód może mieć wpływ na bezpieczeństwo jazdy? Okazuje się, że tak i to dosyć duży, ponieważ obniża naszą koncentrację i pogarsza samopoczucie tak istotne "za kółkiem".
Fot. Renault
Fot. Renault

 

Aż 84 proc. kierowców prowadzi samochód będąc głodne. Przyznają oni jednocześnie, że powoduje to zmęczenie oraz obniża koncentrację na drodze. Z drugiej strony aż 12 proc. twierdzi, że nie lubi siadać za kierownicą po obfitym jedzeniu.

 

O ile rzeczywiście po obfitym posiłku nie powinno się planować żadnych podróży, to jazda
z pustym żołądkiem jest równie niebezpieczna. Głód jest częstą przyczyną zaburzeń koncentracji, co szczególnie podczas prowadzenia samochodu może być realnym zagrożeniem zarówno dla kierowcy, jak i innych uczestników ruchu.

 

Odpowiednie nawyki związane z odżywaniem są równie ważne jak odpoczynek. Dotyczy to szczególnie tych kierowców, których praca związana jest z częstymi podróżami.

 

- Osoby będące na długotrwałej i rygorystycznej diecie mogą mieć tendencję do nadmiernej irytacji, a nerwy zdecydowanie nie sprzyjają płynnej i przede wszystkim bezpiecznej jeździe - mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

 

Za to podjadanie w czasie jazdy powoduje, że uwaga kierowcy odrywana jest od tego, co dzieje się na drodze.

 

- Jedzenie podczas kierowania autem może być tak samo niebezpieczne, jak rozmowa przez telefon bez użycia zestawu głośnomówiącego - przestrzegają trenerzy Szkoły Jazdy Renault. - Wszystko przez to, że kierowca, odrywając ręce od kierownicy, nie jest w stanie w pełni kontrolować pojazdu. Sytuacje na drodze potrafią zmieniać się na tyle szybko, że wykonywanie dodatkowych czynności podczas jazdy, czy nawet chwilowa nieuwaga, mogą mieć groźne skutki - dodają trenerzy.

 

Posiłek kierowcy, szczególnie przed dłuższą podróżą, powinien być lekkostrawny i bogaty w składniki, które wolno uwalniają energię. Takie danie najlepiej zjeść na ok. 2 godziny przed wyprawą. Ewentualne przekąski na pewno warto wziąć ze sobą, ale trzymajmy je w bagażniku tak, by nie "korciło" nas do podjadania. Stanowczo bezpieczniej i zdrowiej dla kierowcy jest spożywanie posiłku podczas postoju, który przy okazji zregeneruje siły przed dalszą podróżą.

 

Źródło: Szkoła Jazdy Renault

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski przemysł motoryzacyjny, szanse i zagrożenia - debata

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty