Masz taki kolor samochodu? Lepiej uważaj na drodze!

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Okazuje się, że czarny kolor samochodu wcale nie musi wiązać się z najwyższym ryzykiem wystąpienia szkody w historii pojazdu.
Okazuje się, że czarny kolor samochodu wcale nie musi wiązać się z najwyższym ryzykiem wystąpienia szkody w historii pojazdu. Pixabay.com
Czy czarny kolor samochodu oznacza, że pojazd jest pechowy? Czy w ogóle kolor nadwozia ma jakiś związek z ryzykiem, że auto brało wcześniej udział w kolizji? autoDNA, serwis umożliwiający sprawdzenie historii pojazdu po numerze VIN, sprawdził, w jaki sposób kolory aut przekładają się na statystyczne ryzyko wystąpienia szkody w historii pojazdu.

Czy kolor czarny jest pechowy?

Czarny kolor wiąże się często z negatywnymi wartościami, a najlepiej widać to w przesądzie dotyczącym czarnego kota. Czerń - w połączeniu np. z kotem - zwykle oznacza coś pechowego. Jeśli tak ubarwione zwierzę przebiegnie nam drogę, to zgodnie z ludowymi wierzeniami będziemy mieli pecha i może spotkać nas jakieś nieszczęście. Czy tak samo jest z autem?

Okazuje się, że czarny kolor samochodu wcale nie musi wiązać się z najwyższym ryzykiem wystąpienia szkody w historii pojazdu. Jak wynika z danych autoDNA bardziej pechowe od czarnego są auta brązowe (na pierwszym miejscu) i grafitowe. Na dole tabeli TOP 10 aut, dla których użytkownicy korzystający w 2023 r. z autoDNA natknęli się na szkodę w historii pojazdu po numerze VIN, znalazły się: niebieski, czerwony, zielony i perłowy.

Okazuje się, że czarny kolor samochodu wcale nie musi wiązać się z najwyższym ryzykiem wystąpienia szkody w historii pojazdu.
Okazuje się, że czarny kolor samochodu wcale nie musi wiązać się z najwyższym ryzykiem wystąpienia szkody w historii pojazdu. autoDNA

Kolory aut a ryzyko wystąpienia szkody

W przypadku aut brązowych sprawdzanych w 2023 r. w bazie autoDNA aż 11,8% wyszukiwań po numerze VIN zwróciło raport ze szkodą. Na kolejnych miejscach znalazły się samochody w kolorze grafitowym (11,4%) oraz szarym i czarnym (oba z wynikiem 11%).

Biały uplasował się na piątym miejscu rankingu kolorów aut mających najwyższe prawdopodobieństwo wystąpienia szkody w raporcie. Kolory aut, dla których notuje się średnie ryzyko to kolor srebrny, niebieski i czerwony. Zestawienie TOP10 zamykają zielony (8,7%) i perłowy (7,4%).

Kolor czarny dominuje w branży motoryzacyjnej

Warto zaznaczyć, że ryzyko może się różnie rozkładać ze względu na popularność kolorów w parku samochodowym. W Europie według raportu firma Axalta, światowego lidera branży materiałów lakierniczych w branży motoryzacyjnej, na rynku dominują 4 lakiery - biały, w tym perłowy, czarny, szary i srebrny - te najpopularniejsze kolory wraz z odcieniami to aż 82% pojazdów jeżdżących na drogach na całym świecie. Biały wraz z perłowym ma aż 34% udziału w rynku. Statystyki Axalta mówią, że aż 21% aut klienci wybierają w kolorze czarnym.

Czy brązowy kolor auta jest pechowy?

A co z brązowym, niechlubnym liderem rankingu autoDNA? W Europie według ostatnich danych Axalta w 2022 r. stanowił tylko 2% zarejestrowanych po raz pierwszy aut, w tym 1% stanowił kolor beżowy, a 1% właśnie brązowy. Nie zawsze zatem najpopularniejsze kolory oznaczają zwiększone ryzyko szkody.

Na dwóch przeciwległych biegunach leżą brązowy i zielony. Jaki kolor auta wybrać w takim przypadku? Oba są dość rzadko spotykane, jednak zdecydowanie “bezpieczniejszym” wyborem według danych autoDNA będzie kolor zielony.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty