Główną przyczyną wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym, z winy kierujących, jest niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Niezgodne z prawem zachowania zagrażają nie tylko kierującym i ich pasażerom, ale również pozostałym uczestnikom ruchu drogowego, szczególnie tym niechronionym. W przypadku potrącenia pieszego, nawet nieznaczne przekroczenie dopuszczalnej prędkości, zmniejsza szanse jego przeżycia.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu. Ponadto powinien wziąć pod uwagę również inne czynniki m.in.: umiejętności i doświadczenie w kierowaniu pojazdami, stres, zmęczenie, zażywane leki.
Należy również pamiętać, że wraz ze wzrostem prędkości, w sytuacji nagłego zagrożenia, panowanie nad pojazdem staje się coraz trudniejsze. Kierujący, którzy nie będą stosować się do ograniczeń prędkości muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi.
A jak uniknąć mandatu za przekroczenie prędkości? Niezawodnym sposobem jest... przestrzeganie przyjętych limitów prędkości. Dla zapominalskich poniżej krótka ściągawka.
Limity prędkości w Polsce. Aktualne limity prędkości wynoszą:
- 140 km/h na autostradach
- 120 km/h na drogach ekspresowych dwujezdniowych
- 100 km/h na drogach ekspresowych jednojezdniowych
- 100 km/h na drogach dwujezdniowych dwukierunkowych, o dwóch pasach ruchu
- 90 km/h na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej
Mandat za przekroczenie prędkości
Nowy taryfikator mandatów nie będzie pobłażał żadnemu kierowcy, który przekroczy prędkość. Od 1 stycznia 2022 roku zmieniły się nie tylko kwoty, ale również progi przekroczeń – od nowego roku są one liczone co nawet 5 km/h, a nie jak wcześniej co 10 km/h. W ten sposób za przekroczenie prędkości obowiązują mandaty: