Punkty karne. Nawet 15 punktów karnych za jedno wykroczenie! Od kiedy?

Mariusz Michalak
Fot. Grzegorz Olkowski
Fot. Grzegorz Olkowski
Od 17 września 2022 roku punkty będą przypisywane w zakresie od 1 do 15, a usuwane dopiero po 2 latach od dnia uprawomocnienia się rozstrzygnięcia lub po 2 latach od dnia uiszczenia grzywny, wynikającej z nałożenia mandatu karnego lub daty jego umorzenia.

Punkty karne. Jak jest aktualnie?

Obecnie policja prowadzi ewidencję kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego na dotychczasowych zasadach.

W ewidencji są zgromadzone dane dotyczące osób posiadających uprawnienia do kierowania pojazdami, które dopuściły się naruszeń przepisów ruchu drogowego kierując pojazdem.

Aktualnie punkty przypisywane są w zakresie od 0 do 10, a usuwane są po roku. Istnieje również możliwość odbycia kursu redukującego liczbę punktów karnych, który jest organizowany przez Wojewódki Ośrodek Ruchu Drogowego. Kierowcy posiadający prawo jazdy dłużej jak rok, raz na pół roku mogą zmniejszyć liczbę punktów karnych o 6 najstarszych. Taki kurs trwa 6 godzin i kosztuje w zależności od ośrodka od 300 do 400 zł.

Punkty karne. Ile można mieć punktów karnych?

Obecnie limit wynosi 24 punkty. Po uzyskaniu takiej liczby kierowcy zostaje odebrane prawo jazdy. Aby je odzyskać związane jest to z koniecznością  przejścia badania psychologicznego oraz wzięcia udziału w egzaminie sprawdzającym. Kierujących posiadających prawo jazdy krócej niż rok, obowiązuje  limit 20. punktów karnych. W tym przypadku po jego przekroczeniu - uprawnienia zostaną cofnięte.

Od 17 września 2022 roku limit nie ulega zmianie.

Punkty karne. Co dokładnie się zmieni?

Od 17 września 2022 roku punkty będą przypisywane w zakresie od 1 do 15, a usuwane dopiero po 2 latach od dnia uprawomocnienia się rozstrzygnięcia lub po 2 latach od dnia uiszczenia grzywny, wynikającej z nałożenia mandatu karnego lub daty jego umorzenia.

Kurs redukujący punkty ma trwać 28 godzin i być realizowany podczas czterech dni w formie wykładów i warsztatów. Zagadnienia mają dotyczyć m.in. skutków wypadków drogowych oraz wpływu alkoholu lub środka działającego podobnie na funkcje percepcyjne kierującego.

Taki kurs ma redukować punkty do zera. Nie będzie mógł odbywać się w weekendy. W WORD w Białymstoku i Wrocławiu chcieliśmy doprecyzować kto dokładnie będzie mógł skorzystać z takiego kursu. Usłyszeliśmy jednak, że nie ma jeszcze ostatecznych wytycznych w tej sprawie.

Projekt rozporządzenia w sprawie kursu reedukacyjnego w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego opracowany przez  ministerstwo infrastruktury określa opłatę za kurs w wysokości 500 zł. Obecnie w zależności od ośrodka, kosztuje on od 300 do 400 zł.

Z opinii Krajowego Stowarzyszenia Dyrektorów Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego, wynika, że proponowana kwota 500 zł jest za niska, ponieważ ustawa ustanawiająca wysokość opłaty za udział w kursie reedukacyjnym została ogłoszona 11 lat temu. Wyrażono opinię, że „opłata za udział w kursie także powinna mieć charakter prewencyjny, z założenia powinna być wysoka, żeby mogła być dotkliwa i dzięki temu mogła stanowić jedną z form resocjalizacji”.

Za co będzie można otrzymać 15 punktów karnych?

15 punktów karnych otrzymają kierowcy, którzy:

● Spowodują katastrofę w ruchu lądowym.

● Spowodują wypadek drogowy.

● Będą prowadzić samochód w stanie po spożyciu alkoholu lub innych środków o podobnym działaniu.

● Będą kierować autem w stanie nietrzeźwości.

● Nie zatrzymają się do kontroli drogowej.

● Nie zatrzymają pojazdu, by umożliwić przejście przez jezdnię osobie niepełnosprawnej lub używającej specjalnego znaku, czy pieszemu z zauważalną ograniczona mobilnością ruchową.

● Ominą pojazd, który zatrzymał się, by ustąpić pierwszeństwa pieszym.

● Nie ustąpią pierwszeństwa skręcając w drogę poprzeczną, pieszemu, który przechodzi przez przejście na niej.

● Będą wyprzedzać na przejściu dla pieszych lub przejeździe kolejowym oraz tuż przed nim.

● Przekroczą prędkość o powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym lub w obszarze niezabudowanym.

Wysokie kary pieniężne, a nawet pozbawienie wolności

Powyższe czynności, za które można otrzymać 15 punktów karnych, należą do wykroczeń lub przestępstw, a to oznacza, że są karane grzywną, punktami karnymi, a nawet karą pozbawienia lub ograniczenia wolności. Zgodnie z przepisami Kodeksu Wykroczeń lub Kodeksu Karnego, kierowcy, którzy:

● Spowodują katastrofę w ruchu lądowym – otrzymają karę pozbawienia wolności od roku do 10 lat.

● Spowodują wypadek drogowy (gdy obrażenia ciała wynoszą powyżej 7 dni) – otrzymają karę pozbawienia wolności do 3 lat.

● Spowodują wypadek drogowy, którego następstwem jest śmierć lub rozstrój ciała pow. 6 miesięcy (ciężki uszczerbek na zdrowiu) – otrzymają karę pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

● Będą prowadzić samochód w stanie po spożyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) lub innych środków psychoaktywnych o podobnym działaniu – otrzymają karę grzywny od 2 500 zł do 30 tys. zł oraz zakaz prowadzenia pojazdów wyrażony w miesiącach lub latach (od 6 miesięcy do 3 lat).

● Będą kierować autem w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) – otrzymają karę grzywny wyznaczoną przez prokuratora lub karę ograniczenia wolności lub karę pozbawienia wolności do 2 lat.

● Nie zatrzymają się do kontroli drogowej – otrzymają karę grzywny od 20 zł do 5 000 zł.

● Nie zatrzymają pojazdu by umożliwić przejście przez jezdnię osobie niepełnosprawnej lub używającej specjalnego znaku, czy pieszemu z zauważalną ograniczona mobilnością ruchową – otrzymają karę grzywny 1 500 zł

● Ominą pojazd, który zatrzymał się by ustąpić pierwszeństwa pieszym – otrzymają karę grzywny 1 500 zł

● Nie ustąpią pierwszeństwa skręcając w drogę poprzeczną, pieszemu, który przechodzi przez przejście na niej – otrzymają karę grzywny 1 500 zł

● Będą wyprzedzać na przejściu dla pieszych – otrzymają karę grzywny 1500 zł

● Będą wyprzedzać na przejeździe kolejowym oraz tuż przed nim – otrzymają karę grzywny od 1 000 zł

● Przekroczą prędkość o powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym lub w obszarze niezabudowanym – otrzymają karę grzywny 1 500 zł do 2 500 zł (powyżej 71 km/h).

Wszystkie powyższe wykroczenia i przestępstwa podlegają również karze recydywy, a więc podwójnej stawce mandatu, za dokonanie tego samego wykroczenia w czasie 2 lat od daty popełnienia poprzedniego.

Zobacz także: Mercedes EQA - prezentacja modelu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty