Kradzież tablicy rejestracyjnej. Rząd chce zaostrzenia kary

Mariusz Michalak
Fot. Andrzej Banaś
Fot. Andrzej Banaś
Złodzieje chętnie kradną samochody. Okazuje się, że łakomym kąskiem są też same tablice rejestracyjne. Rząd poprzez zaostrzenie kar chce ukrócić ten proceder.

Nowa kara za kradzież tablic rejestracyjnych

Kradzież tablic rejestracyjnych to dla ich właściciela nie tylko finansowa strata. Często jest źródłem dodatkowych kłopotów związanych z tym, że sami padają ofiarą podejrzeń, iż dokonali przestępstwa. Muszą tłumaczyć się z tego policji. To dlatego że skradzione tablice złodzieje montują w samochodach, które służą im do innych przestępstw – najczęściej okradania stacji benzynowych.

Zmiany w Kodeksie karnym mają odstraszać przed kradzieżami tablic dzięki surowym karom. Tego rodzaju kradzieże nie będą już traktowane jako wykroczenia, za które grozi kara aresztu od 5 do 30 dni, ograniczenia wolności do 1 miesiąca albo grzywny od 20 do 5000 złotych. Będą przestępstwem zagrożonym karą od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

[b]Kiedy zmiany w prawie wejdą w życie?[/b]

Nowelizacja Kodeksu karnego to projekt resortu sprawiedliwości. Oznacza to, że zmiany w prawie muszą zostać zaakceptowane przez Sejm, Senat, a następnie zostać podpisane prezydenta.

Obecnie nie jest pewne kiedy i w jakim ostatecznie kształcie nowe regulacje miałyby wejść w życie.

Brak tablicy rejestracyjnej. Mamy dwie możliwości

Jeśli nie pokonaliśmy dłuższego dystansu i szybko zauważyliśmy brak tablicy, warto pokonać trasę jeszcze raz i spróbować odnaleźć zgubę. Uczciwi znalazcy często odnoszą znalezioną tablicę rejestracyjną do najbliższego komisariatu policji, czy straży miejskiej, także dobrym pomysłem jest sprawdzenie także w tym miejscu. 

Jeśli poszukiwania tablicy rejestracyjnej zakończyły się niepowodzeniem, należy udać się do wydziału komunikacji, gdzie można wyrobić duplikat tablicy lub przerejestrować samochód.

Wtórnik tablic rejestracyjnych

Jeśli tablice rejestracyjne zniszczyły się, zostały zgubione lub skradzione można wyrobić wtórnik w urzędzie zachowując ten sam numer rejestracyjny.

W związku z wprowadzeniem nowych przepisów z zakresu rejestracji pojazdów, od 11.07.2020 r. obowiązuje nowy wzór tablic rejestracyjnych - z grafiką obrysu wizerunku orła i numerem certyfikatu producenta tablic rejestracyjnych (naniesione techniką laserową). Jeżeli tablica rejestracyjna, którą utraciliśmy lub została zniszczona wydana była przed tą datą, wówczas zobowiązani jesteśmy do wyrobienia wtórnika dwóch tablic (zgodnych z obowiązującymi przepisami).

Wysokość opłat za wydanie wtórnika tablic rejestracyjnych

Jeśli posiadamy tablice rejestracyjne ze starymi oznaczeniami (czarne tablice lub białe niezgodne ze wzorem):

  • gdy posiadasz czarne tablice rejestracyjne, należy pojazd przerejestrować na nowe oznaczenia, a opłaty wyniosą Cię tak jak w przypadku przerejestrowania,
  • 93 zł - wtórnik dwóch tablic rejestracyjnych lub w przypadku utraty jednej tablicy, jeżeli dotychczasowe tablice były niezgodne ze wzorem, muszą być zamówione obie tablice rejestracyjne;
  • 53 zł - wtórnik jednej tablicy rejestracyjnej - nie dotyczy tablic rejestracyjnych ze starymi oznaczeniami (czarne tablice rejestracyjne lub białe tablice niezgodne ze wzorem);
  • 43 zł - tylko dla motoroweru;
  • 17 zł - pełnomocnictwo od każdej osoby za którą załatwisz sprawę. W przypadku, gdy pełnomocnikiem będzie Twój mąż, żona, rodzic, dziecko, rodzeństwo, dziadkowie, wnuki - pełnomocnictwo jest bezpłatne. Prokura jako szczególny rodzaj pełnomocnictwa podlega opłacie.

Nowe tablice rejestracyjne będą gotowe w ciągu 7 dni roboczych.

Kradzież lub utrata tablicy rejestracyjnej. Kiedy przerejestrować pojazd?

Jedną tablic rejestracyjną można zgubić przypadkowo, ale jeśli w niejasnych okolicznościach straciliśmy dwie tablice, można przypuszczać, że zostały one skradzione. Złodziej może się nimi posłużyć, a np. popełnione wykroczenia zostaną przypisane na nasze konto.

W takiej sytuacji należy bezzwłocznie udać się na komisariat policji i zgłosić sprawę. W przypadku kradzieży tablic nie do końca skuteczne może być też wyrobienie duplikatów, bo dalej będziemy przypisani do starych "blach".

Niekiedy jedynym skutecznym rozwiązaniem jest przerejestrowanie samochodu. W przypadku auta osobowego za wydanie nowych tablic, dowodu rejestracyjnego, naklejek legalizacyjnych zapłacimy 180,50 zł.

Zobacz także: Mercedes EQA - prezentacja modelu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty