Kierowcy wciąż skarżą się na e-myto

(pp) źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse
Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", do zarządców elektronicznego systemu pobierania opłat za przejazd drogami w dalszym ciągu spływa wiele pism od kierowców, którzy skarżą się na działanie e-myta. Zdaniem firmy Kapsch, która odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie systemu, w wielu przypadkach ma miejsce próba oszustwa ze strony właścicieli pojazdów.
Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse

Elektroniczny pobór opłat za przejazd drogami ekspresowymi i autostradami (viaTOLL) wprowadzono w Polsce w lipcu 2011 roku. W tym celu nad drogami wybudowano specjalne bramownice, które bezprzewodowo łączą się z zamontowanymi na szybach pojazdów urządzeniami i na podstawie otrzymanych danych system nalicza stosowne opłaty. Przypomnijmy, że dotyczy to wyłącznie pojazdów lub zespołów pojazdów o DMC powyżej 3,5 tony. Od początku swojego istnienia, viaTOLL "zarobił" już ponad 1 mld zł.

Niestety, od samego początku część kierowców skarżyła się na działanie e-myta twierdząc, że otrzymują zbyt wysokie rachunki za przejazd. W takich wypadkach, właścicielom pojazdów pozostaje wysłać zażalenie do firmy Kapsch, zajmującej się obsługą tego systemu w Polsce.

Są one rozpatrywane nie tylko przez pracowników tej firmy, lecz także przez Inspekcję Transportu Drogowego. Funkcjonariusze przyznali, że aż 43% zażaleń okazało się uzasadnionych. Jak jednak tłumaczy rzecznik viaTOLL, Dorota Prochowicz, do ITD trafiają tylko te wnioski, których nie był w stanie zweryfikować Kapsch. - "Od listopada 2011 do stycznia 2012 tylko 0,7% wszystkich zgłoszonych nam zażaleń wynikało z błędu systemu" - mówi "Dziennikowi Gazecie Prawnej" Prochowicz.

Dodaje, że w większości przypadków kierowcy zamieniają urządzenia pomiędzy samochodami, licząc na niższe opłaty. System każdorazowo wykonuje jednak zdjęcia przejeżdżających pojazdów i w ten sposób wykrywa nieprawidłowości. W regulaminie systemu viaTOLL zapisano, że przekładanie urządzeń viaBOX jest zakazane, jednak za takie działania nie przewidziano żadnych sankcji.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty