Jedziesz na wakacje. Pomyśl o właściwej kontroli układu hamulcowego.

Materiał informacyjny firmy Textar
Tarcze hamulcowe Textar
Tarcze hamulcowe Textar
Przed wakacyjnym wyjazdem warto jest sprawdzić kluczowe elementy pojazdu. Jednym z najczęściej pomijanych w przedwyjazdowej kontroli przez kierowców jest... układ hamulcowy. Eksperci z firmy Textar podpowiadają, na co należy zwrócić uwagę.

Sprawność i odpowiednie działanie układu hamulcowego, na który – poza bazowymi podzespołami takimi jak tarcze oraz klocki – składają się systemy wspomagające kierowcę tj. ABS czy ESP, mają duży wpływ na bezpieczeństwo osób podróżujących samochodem oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Dlatego też zarówno dobór elementów układu hamulcowego, takich jak klocki czy tarcze, ale także ich montaż i kontrolę powinniśmy powierzać profesjonalnym serwisom z odpowiednim doświadczeniem, wiedzą, a także sprzętem oraz narzędziami. Na co jednak szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę podczas kontroli lub wymiany elementów układu hamulcowego?

Układ hamulcowy. Podstawa to regularna kontrola i wymiana

Prędzej czy później każdy z elementów mechanicznych naszego auta podlega kontroli i wymianie. Nie inaczej jest z częściami układu hamulcowego.

W zależności od naszego stylu jazdy i pokonywanych tras, interwał wymiany klocków hamulcowych i tarcz może się bardzo różnić. Kiedy często, np. podczas jazdy po mieście, szybko przyspieszamy i intensywnie hamujemy, wtedy zużycie elementów układu hamulcowego jest szybsze, niż podczas spokojnej, pozamiejskiej podróży. 

Najważniejsza jest jednak regularna, optyczna kontrola odsłoniętych elementów układu, którą każdy z kierowców bez specjalnego wysiłku może przeprowadzić samodzielnie.

- Sprawdzając odsłonięte elementy układu hamulcowego zwróćmy uwagę nie tylko na grubość klocków i tarcz hamulcowych, ale też ich wygląd. Zbadajmy, czy nie są one popękane, porysowane, nie mają odbarwień świadczących o przegrzaniu lub nie są zbyt mocno skorodowane, co może wystąpić po dłuższym postoju samochodu lub w przypadku zablokowanych prowadnic zacisku__. Te oznaki mogą świadczyć o potrzebie wymiany oraz serwisu. Uszkodzone w ten sposób klocki i tarcze tracą swoje właściwości, działają mniej skutecznie i auto potrzebuje więcej czasu i drogi na zatrzymanie się - mówi Wojciech Sokołowski, trener techniczny marki Textar.

Układ hamulcowy. Polegaj na sprawdzonej jakości i markowych częściach

Większość z kierowców nie ma pojęcia jak odpowiednio dobrać klocki i tarcze hamulcowe i - niestety - bardzo często zamiast używać, markowych wysokiej jakości części zamiennych, decyduje się na tańsze, często kupowane okazyjnie lub u nieznanego źródła, zamienniki.

Nieodpowiednio dobrane klocki czy tarcze, o niskiej jakości, być może będą tanie w zakupie, ale bardzo szybko może się okazać, że taka oszczędność jest tylko pozorna. W dodatku tylko wysokiej jakości części zamienne w połączeniu z poprawnie wykonanym serwisem gwarantują skuteczność działania całego układu i natychmiastową reakcję w przypadku pojawienia się jakiegokolwiek zagrożenia.

- Mechanicy powinni zawsze stosować dobrej jakości części zamienne pochodzące od uznanych producentów. Dodatkowo powinni informować swoich klientów o ryzyku związanym z rzekomymi okazjami znalezionymi w Internecie. Tanie części zamienne pochodzą z nieznanych źródeł i nie spełniają niezbędnych standardów jakości, co może mieć poważne konsekwencje dla bezpieczeństwa na drodze - zauważa Wojciech Sokołowski, trener techniczny marki Textar.

Jeden z największych producentów elementów układów hamulcowych - marka Textar, ma w swojej ofercie ponad 1700 referencji tarcz i klocków hamulcowych do najpopularniejszych aut i modeli oferowanych na naszym rynku. W dodatku Textar jest jednym z głównych światowych dostawców części na pierwszy montaż (OE - Original Equipment - oryginalne wyposażenie) dla największych producentów samochodów.

Co ważne, wybierając zarówno klocki, jak i tarcze, powinniśmy zawsze dobierać je od jednego producenta. Marka Textar testuje swoje materiały cierne zawsze w zestawach - tarcze i klocki. Dzięki temu są one idealnie dopasowane i mają odpowiednio dobrany współczynnik tarcia. Takie połączenia gwarantuje maksymalną skuteczność hamowania, wysoką trwałość oraz niskie zużycie tarcz i klocków hamulcowych, a przez to dłuższą, bezawaryjną eksploatację.

Trzeba także podkreślić, że produkty marki Textar pakowane są w pudełka ze specjalną plombą PROriginal, która pozwala na sprawdzenie autentyczności znajdujących się w środku części oraz uniknięcie montowania elementów nieznanego pochodzenia, podrobionych lub niskiej jakości, co mogłoby mieć tragiczne skutki.

Klient ma zatem pełną gwarancję oryginalności i jakości części, a także ich pochodzenia.  

Układ hamulcowy. Korzystaj z profesjonalnych serwisów z odpowiednim wyposażeniem

Oprócz doboru wysokiej jakości części zamiennych, nie bez znaczenia jest także ich montaż w wyspecjalizowanym, profesjonalnym serwisie z odpowiednim doświadczeniem, ale przede wszystkim adekwatnym wyposażeniem.

- Poważne błędy popełnione podczas montażu mogą zostać zauważone przez kierowcę krótko po wizycie w serwisie, lecz drobne w większości przypadków ujawniają się dopiero po przejechaniu około 2 tysięcy kilometrów przebiegu. Często kilka nieprawidłowości występuje jednocześnie. Wtedy nawet zestaw nowych tarcz i klocków założony niewłaściwie lub zamontowany do źle przeserwisowanego zacisku bądź całego układu hamulcowego może bardzo szybko - na dystansie kilkunastu kilometrów - ulec zniszczeniu - mówi Wojciech Sokołowski, trener techniczny marki Textar.__

A ponieważ sami nie jesteśmy w stanie zweryfikować prac wykonanych przez serwis mechaniczny, powinniśmy zawsze korzystać z usług rekomendowanych serwisów samochodowych, które dają nam gwarancję prawidłowo wykonanych wszystkich czynności obsługowych.

Taka zapobiegliwość w przygotowaniu pojazdu do wakacyjnych wyjazdów i pełna kontrola układu hamulcowego, opłaci się nam nie tylko ekonomicznie, w dłuższej, bezproblemowej eksploatacji, ale przede wszystkim w zapewnieniu nam bezpieczeństwa podczas podróży.

od 12 lat
Wideo

Bezpieczeństwo na drogach podczas weekendu i w Boże Ciało

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty