
Stosowanie opon zimowych w zimie i letnich w lecie jest już powszechne. Wielu kierowców ma więc dwa komplety opon. Z reguły o oponach zimowych myśli się jesienią. W tym też okresie trwają wyprzedaże opon letnich. Sprzedawcy ogumienia chętnie pozbywają się opon letnich, by uniknąć kosztów magazynowania.
Jeżeli więc nasze letnie opony są w złym stanie technicznym, a bieżnik osiąga graniczną głębokość 2 mm, warto zainwestować i kupić je teraz. Można uzyskać rabat wynoszący 10, a nawet 20 proc. ceny początkowej.
Ogumienie letnie od zimowego różni się w sposób zasadniczy. Charakterystyczna rzeźba bieżnika “zimówki" sprawia, że opony te zapewniają wysoką przyczepność na mokrej nawierzchni oraz skutecznie odprowadzają wodę i śnieg. Za te właściwości odpowiedzialne są szerokie rowki obwodowe, rowki poprzeczne oraz głębokie nacięcia klocków bieżnika zwane lamelkami. Ważną funkcją jest zapewnienie przyczepności na nawierzchniach śliskich. W osiągnięciu tego celu stosuje się mieszanki gumy wzbogacone o krzemionkę, która pozwala na zachowanie dużej elastyczności przy niskich temperaturach, a tym samym wychwytywanie nawet najmniejszych nierówności na nawierzchniach śliskich.
Minimalna głębokość bieżnika opon zimowych pozwalająca na ich dobre zachowanie jest wyższa niż opon letnich i wynosi 4 mm.
Rajd Pojazdów Zabytkowych
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?