Historia pewnej rywalizacji

Redakcja
W ostatnich latach pojawiły się na rynku ekstremalnie wysokie ceny płacone za zegarki kieszonkowe z dużą ilością komplikacji (dodatkowych funkcji).

Do chwili obecnej największym "hitem" jest "Graves Watch", który został wylicytowany na aukcji w słynnym domu aukcyjnym Sotheby w Nowym Jorku w roku 1999 za nieprawdopodobną cenę ponad 11 mln dolarów amerykańskich.

Ten zegarek kieszonkowy był ostatnim z całej serii, która powstała w wyniku rywalizacji pomiędzy dwoma milionerami amerykańskimi, Jamesem Ward Packardem i Henry Graves Jr.
Każdy z nich chciał być posiadaczem zegarka o największej liczbie komplikacji. Pieprzykiem w całej tej rywalizacji był fakt, że obaj panowie nigdy się nie spotkali i najprawdopodobniej nie wiedzieli o swoich wzajemnych pragnieniach graniczących z obsesją. Niezależnie, czy to prawda, czy też nie, w efekcie tej rywalizacji konstruktorzy Patka Philippe’a stale przekraczają wszelkie granice doskonałości.

Zegarki Packarda
James Ward Packard
James Ward Packard

Jego zamiłowanie do zegarków było prostą konsekwencją pasji tworzenia nowych technologii. Na początku XX wieku, w latach 1900 - 1927 zamówił on u Patka Philippa 13 zegarków kieszonkowych, wszystkie z dużą ilością funkcji dodatkowych. W roku 1916 Patek Philippe opracował specjalnie dla niego model zegarka No. 174129.

Był to chronograf z 16. funkcjami, m.in. minutowy repetier (mechanizm w zegarku mechanicznym, dzięki któremu wyposażony w niego zegarek

Historia pewnej rywalizacji

zgodnie z życzeniem użytkownika po naciśnięciu przycisku wybija godzinę z dokładnością do jednej minuty, posiada trzy rodzaje sygnałów: półgodzinny, kwadrans i minutowy.

Chronograf posiada także trzy tonową Grande i Petite Sonnerie (Grande Sonnerie wybija i powtarza ostatnio wybite godziny po każdym kwadransie, natomiast Petite Sonnerie wybija jedynie godziny i kwadranse, wydzwonienie czasu odbywa się bez naciskania przycisku), wieczny kalendarz, fazy księżyca, datownik wsteczny oraz wskaźnik siły naciągu, zarówno dla zegarka jak i dla

Historia pewnej rywalizacji

Sonnerie.

Nowatorskim rozwiązaniem była wskazówka poruszająca się co jedną piątą sekundy. Ten zegarek był modelem o najwyższym stopniu komplikacji wyprodukowanym przez Patka dla Jamesa Packarda.

W tym samym roku Packard powiększył swoją kolekcję o kolejny zegarek astronomiczny No. 174623 ze wskazaniami wschodu i zachodu słońca, fazami księżyca, wiecznym

Historia pewnej rywalizacji

kalendarzem oraz podwójną sprężyną naciągu (dzięki niej uzyskuje się wydłużoną rezerwę chodu nawet do ośmiu dni).

Apetyt i możliwości Packarda były jednak wciąż nienasycone. Zegarki astronomiczne No. 174720 i 174749 zakupione w latach 1919 i 1920 dodatkowo powiększyły jego kolekcję. Po paru "chudych" latach Packard zakupił w roku 1927 kolejny zegarek kieszonkowy No. 198014
- wyposażony w funkcję minutowego repetiera oraz w funkcję alarmu grającego tematy z opery "Jocelyn" Benjamina Godarda - była to ulubiona melodia jego matki.

Zegarek kieszonkowy No 198023 kupił jeszcze w tym samym roku. Ten model o co najmniej 10. funkcjach dodatkowych miał zamykane wieczko z wygrawerowanym inicjałem JWP. Tarcza regularna była urozmaicona, tył natomiast pokazywał aktualną konstelację ?500 gwiazd świecących nad Warren. Ten zegarek kosztował w tamtym czasie Packarda astronomiczną sumę 12.815 franków szwajcarskich. Patek Philippe z końcem wieku odkupił go płacąc ponad 100-krotnie więcej. Obecnie jest jednym z najdrogocenniejszych zabytków wystawianych w Muzeum Patka w Genewie.

Packard zmarł nie tylko przed wyprodukowaniem tego zegarka lecz również zanim pojawił się fantastyczny "Graves Watch" zamówiony przez Henry’ego Gravesa Jr.; ten zegarek przyćmił wszystkie wspaniałe zegarki Packarda.

Packard pozostawił całą swoją znamienitą kolekcję zegarków w darze dla Amerykańskiego Instytutu Pomiaru Czasu. Zegarki te można dziś podziwiać w AWCI Muzeum (Amerykański Instytut Wyrobów Zegarmistrzowskich - American Watchmakers-Clockmakers Institute) mieszczącym się w Harrison w stanie Ohio.

James Ward PackardUrodził się 5 listopada 1863 roku w miejscowości Warren w stanie Ohio w zamożnej rodzinie amerykańskiej. W 1899 roku wyprodukował cztery samochody, a już rok później z grupą przyjaciół założył firmę Ohio Automotive Co. W roku 1902 firma zmieniła nazwę na Packard Motor Car Co., a James Ward Packard został jej pierwszym prezesem. W 1912 roku wyprodukował Twin-Six, 12 cylindrowy silnik, który w tamtych czasach wyznaczył nowy poziom technicznych standardów. Ostatni samochód z logo Packarda zjechał z linii montażowej w 1958 roku.

Henry Graves Jr.
Henry Graves Jr.

Zegarki GRAVES’a

Henry Graves Jr. zawsze postępował zgodnie ze swoimi ustalonymi standardami: kolekcjonował tylko te chronometry, które zdobyły pierwsze nagrody w słynnym Obserwatorium Genewskim.
Zamawiał i zdobywał unikalne zegarki najznakomitszych producentów takich jak Vacheron Constantin a zwłaszcza Patek Philippe. Zamawiał głównie zegarki kieszonkowe, ale posiadał również zegarki naręczne z takimi skomplikowanymi funkcjami, które nigdy wcześniej nie były produkowane.

Wspaniały zegarek kieszonkowy o numerze seryjnym ?198052 został dla niego wyprodukowany, ale dopiero po jego wcześniejszej akceptacji jeśli chodzi o wzornictwo. Wyposażony był w takie funkcje jak: minutowy repetier, funkcje alarmu z 3-tonowym Grande i Petite

Historia pewnej rywalizacji

Sonnerie, wsteczny wieczny kalendarz, wskazania faz księżyca oraz wskaźnik rezerwy napędu zarówno dla mechanizmu zegarkowego, jak i Sonnerie. Ten zegarek był dostarczony Gravesowi w roku 1928.

W tym samym roku zamówił u Patka kolejny zegarek kieszonkowy uwzględniający wszelkie możliwe komplikacje (funkcje). Był to najbardziej rozbudowany mechanizm zegarkowy na świecie składający się z ponad 900 części.

Prace nad nim zostały ukończone w roku 1933. Kosztował on Graves’a 60 tys. franków szwajcarskich, co było na owe czasy kwotą astronomiczną. Zegarek miał numer fabryczny No. 198385.

Ten ostatni zegarek z serii "Graves Watch" posiadał 24 funkcje łącznie, m.in. z podwójną tarczę, fazy księżyca, czas słoneczny, wskaźnik wschodu i zachodu słońca, kuranty dzwonów Westminster, minutowy repetier, funkcję alarmu z 5. tonowym Grande i Petite Sonnerie, fly-back chronograph (wskazówka minutowa odlicza czas na dużej tarczy i ma możliwość płynnego powrotu) i wskaźnik rezerwy napędu.

Tylna tarcza pokazywała aktualną konstelację gwiazd nad Nowym Jorkiem w połączeniu ze wschodem i zachodem słońca, oraz tzw. celestian time - czas niebiański (miesięczny przewodnik po nocnym niebie - księżyc i planety, meteory i komety, zaćmienie słońca i nietypowe zjawiska).
Jest oczywiste, że przy konstrukcji tego zegarka geniusz projektantów Patek Philipp był wystawiony na najcięższą próbę i musiał osiągnąć swoje wyżyny aby narodził się zegarek tak niezwykły jak opisywany "Graves Watch".

Traktuje się go wprawdzie jako zegarek kieszonkowy, ale trzeba mieć bardzo dużą i mocną kieszonkę w kamizelce, aby go tam schować, bowiem jego wymiary to: waga 540 g, grubość 2,5 cm i średnica prawie 9 cm.

Na tym zegarku Graves zakończył swoje poszukiwania tego, co świat oferował najlepszego, ponieważ doszedł do wniosku, że już niczego lepszego w świecie zegarków geniusz człowieka wymyślić nie może.

Śmierć Packarda w 1928 roku zakończyła tę bogatą i słynną rywalizację amerykańskich milionerów i kolekcjonerów.

Wiesław Litewski
00/24 The Ultimate Watch Magazine

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty