Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zegarki - symbole nieujarzmionego czasu

Wiesław Litewski
Piękne samochody i piękne zegarki chodzą ze sobą w parze. Takie „drobiazgi” umilają życie i czynią je bardziej kolorowym.

Zegarki - symbole nieujarzmionego czasu

Oczywiście VIP-y i tu mają ułatwione zadanie. W obecnych czasach pojęcie wartości zmieniło swoje znaczenie a i niejednokrotnie swój prestiż. Kiedyś bardziej dominowała zasada, że zegarek był świadectwem osobowości i charakteru właściciela a nie tylko oznaką jego zamożności. Ale nie tylko tu świat się zmienił; pragnienie posiadania nie zna przecież granic.

Złoty Patek Philippe, Vacheron Constantin czy też modny obecnie Franck Muller zauważony na ręku przypadkowego użytkownika mogą sprowokować złośliwy uśmiech lub, co gorsze, posądzenie o posiadanie imitacji lub repliki, a tychże, nawet całkiem udanych pojawiło się na naszym rynku sporo.

Podobną radość sprawia miłośnikom samochodów piękny pojazd, miłośnikom przygód morskich najnowszy jacht a ludziom zakochanym piękno i powab drugiej osoby. Różnica jednak pomiędzy tymi wszystkimi odcieniami piękna jest zasadnicza: zegarek można nosić na ręku i mieć go stale przy sobie. Jest się właścicielem swojego czasu.

Mottem jednej z najsłynniejszych firm zegarmistrzowskich Jaeger-LeCoultre jest stwierdzenie:"jedyną dobrą rzeczą którą czynisz jest ta, którą sam wykonasz". W tym stwierdzeniu zawarta jest myśl potwierdzająca osiągnięcie absolutnie doskonałej jakości na każdym etapie produkcji i w najmniejszym jej detalu.

Zegarki - symbole nieujarzmionego czasu

Ta słynna manufaktura produkuje obecnie 38 różnych napędów zegarkowych i jej roczna całkowita produkcja nie przekracza 60 tys sztuk zegarków. Jednym z najsłynniejszych modeli w wieloletniej a stale uatrakcyjnianej kolekcji jest REVERSO - zegarek zaprojektowany z myślą o angielskich graczach w polo. Odwracany dekiel miał ochronić zegarek przed przypadkowym uderzeniem kija w czasie meczu.

Każdy zegarek ma swoją historię, o każdym można wiele powiedzieć, o jego mechanizmach, napędzie, nowościach technicznych tam zawartych. Precyzja, wielkość serii produkcyjnej, najnowsze technologie ukryte wśród setek części zegarka oraz wzornictwo - te elementy stanowią o klasie i wartości zegarka.

Te maleńkie i cudowne dzieła sztuki mają zaklętą w sobie tak wielką moc, że potrafiły i nadal potrafią kosztować prawdziwe fortuny. Np. zegarek z serii "Graves Watch" (60 tys SFr w 1933, kwota astronomiczna)) posiadał 24 funkcje łącznie m.in. z podwójną tarczą, fazami księżyca, czasem słonecznym, wskaznikiem wschodu i zachodu słońca, kurantami dzwonów Westminster, minutowym repetierem, funkcją alarmu z 5-tonowym Grande i Petite Sonnerie, fly-back chronograph (wskazówka minutowa odlicza na dużej tarczy i ma możliwość płynnego powrotu) i wskaznikiem rezerwy napędu.

Tylna tarcza pokazywała aktualną konstelację gwiazd nad Nowym Jorkiem w połączeniu ze wschodem i zachodem słońca oraz tzw. czas niebiański (miesięczny przewodnik po nocnym niebie - księżyc i planety, meteory i komety, zaćmienie słońca i nietypowe zjawiska). Traktuje się go wprawdzie jako zegarek kieszonkowy ale trzeba mieć bardzo dużą i mocną kieszonkę w kamizelce aby go tam schować, bowiem jego wymiary to: waga 540 gr, grubość 2,5 cm i średnica prawie 9 cm.

Zegarki - symbole nieujarzmionego czasu

Nie każdemu jest jednak po drodze, i nie każdego stać na uczestnictwo w aukcji w Genewie. Można więc, bardziej skromnie np. w salonie firmy Vacheron Constantin wydać około 150 tys. franków szwajcarskich zachwyciwszy się modelem Tourbillon. Ważne jest, aby swoje drogie pragnienia realizować z własnych środków.

Powyższe przykłady potwierdzają, że piękno nie ma limitu cenowego a pragnienie jego posiadania nie zawsze jest możliwe do zrealizowania. Jest wiele znamienitych firm zegarmistrzowskich, których zegarki mają bardziej normalne ceny i choć o niektórych możemy nadal powiedzieć, że są drogie to ich ceny są bardziej "cywilizowane". Ich piękno i doskonałość techniczna są również na bardzo wysokim poziomie.

Wiele firm stara się połączyć swoją markę ze znanymi nazwiskami sportowców, aktorów, polityków licząc, że prestiż nazwiska będzie ważnym czynnikiem marketingowym zwiększającym sprzedaż. Często się to sprawdza. Np. sporty motorowe były i są mocno obstawione zegarkami. Audemars Piguet i Juan Pablo Montoya, Omega i Michael Schumacher, TAG Heuer i Tiger Woods a przed laty Aarton Senna, TAG Heuer Carrera automatyczny chronograf i Emanuel Fangio, Chopard i model "Mille Miglia".

Inne prestiżowe sporty: żagle, tenis, golf, samoloty mają swoich sponsorów wśród takich firm jak ROLEX, Cartier, Rado, Ulysse Nardin, Breitling, Fortis, Girard-Perregaux. Znane jest powiedzenie, że dla kogoś kto zarobił bardzo dużo pieniędzy następnym krokiem w zaspakajaniu pragnień
i ambicji pozostaje już właściwie tylko polityka.

Podobnie jest z samochodami, zegarkami, jachtami. Umiłowanie piękna jest w stałym rozwoju i my chętnie się temu poddajemy. Możliwość posiadania rzeczy pięknych powinna czynić nas lepszymi. Gdyby tak miało być w istocie, to każdemu po Patku...

Na rynku występuje wiele modeli zegarków, które przy wczesnym zakupie (zaraz po ukazaniu się danego modelu) mogą, z biegiem lat, zapewnić sprzedającemu znaczącą korzyść finansową. Trzeba jednak mieć wyczucie w co i jak zainwestować. Można przyjąć, że na rynku detalicznym zegarki drożeją z roku na rok około 3 proc.


Zegarki - symbole nieujarzmionego czasu


Eberhard dla Tazio Nuvolari

Znana manufaktura szwajcarska, firma Eberhard ustanowiła specjalną serię chronografów z automatycznym naciągiem poświęcając je jednemu z najznamienitszych kierowców wyścigowych Tazio Nuvolari, zwycięzcy wyścigu Vanderbilt Cup na słynnym torze Roosevelt Field w USA 12 pazdziernika 1936 roku. Nuvolari wygrał wyścig jadąc Alfa Romeo i wyprzedził drugiego na mecie aż o 12 minut.

Temu wydarzeniu Eberhard zadedykował jeden ze swoich bardzo ciekawych modeli "Vanderbilt Cup". Ta manufaktura została założona w roku 1887 przez Georges-Emile Eberhard. Jego przesłaniem było wyprodukowanie zegarka mechanicznego o doskonałej jakości i pięknym wzornictwie, dostępnego dla przeciętnego Szwajcara. Dziś zegarki Eberhard z lat 30. są rzadkim rodzynkiem na rynku aukcyjnym. Eberhard jest małą firmą szwajcarską produkującą rocznie około 4000 szt. czasomierzy.

Materiał/zdjęcia: IWC

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty