E-hulajnogi. To miasto wprowadzi zakaz używania e-hulajnóg

Paweł Piątek
Paryż wprowadzi zakaz używania e-hulajnóg. Już od 1 września w stolicy Francji przestaną działać ich wypożyczalnie. To efekt sondażu przeprowadzonego wśród mieszkańców oraz niebezpiecznych sytuacji, które miały miejsce z udziałem e-hulajnóg.
Paryż wprowadzi zakaz używania e-hulajnóg. Już od 1 września w stolicy Francji przestaną działać ich wypożyczalnie. To efekt sondażu przeprowadzonego wśród mieszkańców oraz niebezpiecznych sytuacji, które miały miejsce z udziałem e-hulajnóg. Tomasz Hołod
Paryż wprowadzi zakaz używania e-hulajnóg. Już od 1 września w stolicy Francji przestaną działać ich wypożyczalnie. To efekt sondażu przeprowadzonego wśród mieszkańców oraz niebezpiecznych sytuacji, które miały miejsce z udziałem e-hulajnóg.

E-hulajnogi są obecne w Paryżu od 2018 roku. Trzy działające jeszcze wypożyczalnie oferują obecnie około 15 000 hulajnóg, z których turyści i mieszkańcy korzystają często w dość nieostrożny i nieodpowiedzialny sposób. Nieużywane hulajnogi są porzucane praktycznie wszędzie, mimo wyznaczonych dla nich miejsc parkingowych.

Jak podał dziennik „Le Monde”, w ubiegłym roku w Paryżu doszło do 408 wypadków z udziałem e-hulajnóg, w których zginęły trzy osoby, a 459 zostało rannych.

W przeprowadzonym w minioną niedzielę sondażu obywatelskim za zakazem używania e-hulajnóg opowiedziało się aż 89 procent mieszkańców Paryża.

„Obywatele wyraźnie wypowiedzieli się przeciwko e-hulajnogom” – powiedziała mer Paryża Anne Hidalgo w niedzielę wieczorem. „Od 1 września w Paryżu wypożyczanie e-hulajnóg będzie już niemożliwe. To zwycięstwo lokalnej demokracji„.

Hulajnogi elektryczne. Jak parkować hulajnogę?

Kodeks drogowy o parkowaniu elektrycznych hulajnóg mówi jasno:

Dopuszcza się postój roweru, hulajnogi elektrycznej lub UTO na chodniku w miejscu do tego przeznaczonym, a w razie braku takiego miejsca – jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi. Szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych musi być taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m.

W praktyce będą to najczęściej stojaki rowerowe, zwłaszcza jeśli są specjalnie oznakowane, jak np. obecnie w Warszawie. W różnych miastach mogą to być także specjalne strefy, zwykle oznaczone obmalowaniem na chodniku i piktogramem hulajnogi. Jeśli jest w okolicy takie miejsce, to powinien to być Wasz pierwszy wybór – tam można zaparkować i oddać hulajnogę. Należy też pamiętać, że znaki B-35 (zakaz postoju) i B-36 (zakaz zatrzymywania się) formalnie dotyczą również elektrycznych hulajnóg i rowerów. To może być dla wielu osób sporym zaskoczeniem. Nie wolno też zostawiać hulajnóg na drogach rowerowych lub tuż przy nich.

Hulajnogi elektryczne. Kary za nieprawidłowe pozostawienie hulajnogi

Pozostawiając hulajnogę nieprawidłowo możemy łamać różne przepisy.

Najczęstszy przypadek, czyli mandat za nieprawidłowe pozostawienie jej na chodniku, to według obecnego taryfikatora 100 zł:

  • Naruszenie warunków dopuszczalności zatrzymania lub postoju pojazdu na chodniku – 100 zł;
  • Naruszenie znaku B-35 „zakaz postoju” lub B-36 „zakaz zatrzymywania się”- 100 zł;
  • Zatrzymanie lub postój pojazdu w warunkach, w których nie jest on z dostatecznej odległości widoczny dla innych kierujących lub powoduje utrudnienie ruchu – 100-300 zł;
  • Zatrzymanie i postój na drodze dla rowerów lub pasie ruchu dla rowerów – 100 zł.

Obowiązek prawidłowego parkowania wynika także z regulaminów operatorów, które akceptuje każdy użytkownik sharingowych hulajnóg. Czasem podczas oddawania hulajnogi musi on zrobić i przesłać zdjęcie, pokazujące gdzie i jak ją zostawia. W przypadku gdy np. służby miejskie wywiozą źle pozostawioną hulajnogę, użytkownik może zostać obciążony związanymi z tym karami.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty