Dział: Akumulatory - Przetrwać jeszcze jeden sezon

Redakcja
Patronat działu: TAB Polska Sp. z o.o.
Patronat działu: TAB Polska Sp. z o.o.
Patronat: TAB Polska Sp. z o.o. Czytelnicy zadają nam wiele pytań dotyczących prawidłowej obsługi akumulatora. Niektórzy pytają wprost – co robić, aby na starym akumulatorze przetrwać jeszcze jedną zimę? Na pytania odpowiada – Ewa Mleczko-Tanaś, prezes TAB Polska Sp. z o.o.
Patronat działu: TAB Polska Sp. z o.o.
Patronat działu: TAB Polska Sp. z o.o.

Dział: Akumulatory
Patronat: TAB Polska Sp. z o.o.

Okres jesienno-zimowy to czas, w którym akumulatory „wysiadają”. Co robić, aby akumulator przetrwał zimę?**EWA MLECZKO-TANAŚ: Przede wszystkim jeszcze przed nadejściem mrozów warto sprawdzić poziom i gęstość elektrolitu. Jeżeli zajdzie potrzeba należy uzupełnić poziom i doładować baterie, tak jak zaleca producent. Jeżeli bateria ma już swoje lata, trzeba liczyć się z częstym ładowaniem, na przykład raz w tygodniu. Dobrze jest mieć własny prostownik z blokadą zapobiegającą przeładowaniu. Poziom można uzupełnić samemu, bo to nic trudnego. Proszę używać tylko wody destylowanej.
Jeżeli w aucie jest prądnica prądu stałego, to ładujemy akumulator poza pojazdem.

Zimą wielu kierowców mniej korzysta z samochodu, należy wówczas wyjąć akumulator i trzymać go w stanie naładowanym w suchym i ciepłym miejscu. Jeżeli jednak nie trzymamy auto w garażu, można go lepiej opatulić za pomocą ocieplaczy. Proszę zwracać uwagę na czystość wieczka, albowiem zimą łatwiej o zwarcie, spowodowane wilgocią i wodą.

Co robić, gdy elektrolit ma niską  gęstość?
Na pewno nie wymieniać elektrolitu, tylko uzupełnić go wodą destylowaną. Powinno wystarczyć, ale tylko wtedy, gdy akumulator nie jest uszkodzony lub całkowicie wyeksploatowany.

Mam akumulator o mniejszej wartości rozruchowej i podczas jazdy po mieście ulega on szybszemu zużyciu. Jeżdżę na krótkich odcinkach, radio gra prawie zawsze, siedzenia są podgrzewane. To wszystko sprawia, że w ciągu pięciu lat wymieniłem dwa akumulatory. Jest na to rada?Sądzę, że dobiera  pan niewłaściwe akumulatory, albo jest problem z rozrusznikiem, może alternatorem. Radzę sprawdzić. Odbiorniki prądu mogą też być przyczyną rozładowania akumulatora. Zależy to od wielkości prądu, jaki jest pobierany w jednostce czasu i oczywiście przy nie pracującym silniku. Proszę udać się do elektryka lub lepiej warsztatu specjalistycznego. Koszt niższy niż wymiana akumulatora.

Co robić z mocno zużytym akumulatorem? Utylizować, czy reanimować? Jeżeli reanimować, to w jaki sposób?
W czasach reglamentacji i braku wszystkiego na rynku akumulatory reanimowano. Najpierw zalewano akumulator wodą destylowaną i podłączano duży prąd ładowania, co powodowało odsiarczenie. Należało wówczas wylać zasiarczoną wodę. Dopiero wtedy zalewało się akumulator elektrolitem o odpowiedniej gęstości. Czy pański akumulator wart jest takich zabiegów, proszę rozważyć. Dziś już tak się nie robi.

Czy podczas niskich temperatur powietrza akumulator jest gorzej ładowany w czasie jazdy?
W niskich temperaturach także elektrolit ma niższą temperaturę. Gdy jest bardzo zimno wypadają kryształy siarczanu ołowiu z roztworu i osiadają na płytach. Rośnie także gęstość elektrolitu, zwiększa się zasiarczenie. Ładowanie jest trudniejsze. Najbardziej korzystna temperatura ładowania akumulatora to od 30 do 40 stopni.

Mój samochód ma kłopoty z odpaleniem w mróz. Elektryk powiedział, że akumulator pobiera zbyt mały prąd ładowania.
Każdy alternator ma określoną wydajność i odpowiednie napięcie ładowania. Producent uwzględnia stosowanie dodatkowych odbiorników prądu. Wydajność alternatora może być zbyt mała w przypadku, gdy tych odbiorników jest naprawdę dużo.  Przy kłopotach z ładowaniem świeci się kontrolka. Proszę zwrócić uwagę, czy  jasność świateł auta zmienia się wraz z obrotami silnika. Jeżeli jest tak, to ładowanie jest niewystarczające i prawdopodobnie uszkodzony został alternator, prądnica lub regulator napięcia.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty