Eskalacja napięcia pomiędzy Moskwą i Zachodem w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę mocno odbiła się na cenach ropy. 9 marca rano Ropa Brent wyceniona została na 131 dolarów za baryłkę. Dla porównania przed wybuchem wojny w Ukrainie, cena baryłki oscylowała około 90 dolarów.
USA wprowadzają zakaz importu rosyjskiej ropy i skroplonego gazu ziemnego. Z oficjalnych statystyk wynika, że w 2021 r. Ameryka importowała nieco ponad 20 mln baryłek miesięcznie, co stanowiło 8 proc. importowanych paliw ciekłych.
Eksperci podkreślają, że USA mogły nałożyć nowe sankcje na rosyjskie surowce samodzielnie, nie czekając na decyzję europejskich partnerów. Rosyjska ropa naftowa stanowi 7 proc. całkowitego globalnego eksportu ropy i taką ilość trudno będzie zastąpić surowcem z innych źródeł.
E-petrol.pl podaje, że ceny paliw w hurcie zdrożały w ciągu trzech dni o około 500 zł, a oleju napędowego nawet ponad 600 zł. Redakcja otrzymuje sygnały od czytelników, że na niektórych stacjach za olej napędowy już trzeba zapłacić powyżej 8 zł/l. Sytuacja na rynku paliw jest tak dynamiczna, że ceny paliw potrafią się zmieniać na stacjach nawet kilka razy dziennie.
Ceny paliw. Jak sytuacja wygląda obecnie?
[b][b]Ceny paliw na wybranych stacjach benzynowych (ceny z 9 marca 2022)[/b][/b]
[b][b]Benzyna PB 95 [/b][/b]
Circle K, Warszawa - 6,99 zł/l
BP, Kraków - 6,86 zł/l
Shell, Nowa Sól - 6,86 zł
[b]Olej napędowy [/b]
Circle K, Warszawa - 7,69 zł/l
BP, Kraków - 7,46 zł/l
Shell, Nowa Sól - 7,46 zł/l
Lotos, Stopnica (woj. świętokrzyskie) - 8,41 zł/l
Pronar, Białystok - 8,11 zł/l
Zobacz także: Mercedes EQA - prezentacja modelu
Motoshow w Piotrkowie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?