Białe tablice

PRO
Pojazd z białymi tablicami może być jedynie zarejestrowany i prowadzonyprzez osobę zameldowaną za granicą lub przebywającą w Polsce z wizą - tłumaczą pracownicy Biura Informacji Izby Celnej.

- Na granicy trzeba napisać prośbę o czasową odprawę celną i określić wartość auta - dodają. 
Przemyt dla odważnych
Jeśli jego właściciel planuje sprzedaż samochodu na terenie Polski lub myśli o przekazaniu go jako darowizna, koniecznie musi to zgłosić i opłacić cło w Urzędzie Celnym. Należność uiścić musi osoba, na którą auto jest zarejestrowane. W innym wypadku pojazd zostanie czasowo zajęty. - Jeśli kupimy auto za granicą wjeżdżając do kraju trzeba to zgłosić podczas kontroli celnej - tłumaczą celnicy. - Samochód można oczywiście wwieźć do Polski bez opłacenia cła, jednak kary grożące właścicielowi przemyconego pojazdu są dotkliwe - dodają. Nakrytym można zostać podczas rutynowej kontroli drogowej. Artykuły 86 i 88 (przemyt) oraz artykuł 91 (paserstwo celne) Kodeksu Karnego przewidują grzywnę w wysokości 720-krotności dziennej stawki wynagrodzenia. W paragrafie 3 artykułu 23 określono ją od 1/30 do 400-krotności najniższego wynagrodzenia. W pierwszej kolejności przepada przemycany samochód, potem naliczana jest kara, której wysokość zależy od zamożności przestępcy.
 
Zmiana właściciela
Jeśli kupujemy pojazd na białych tablicach w Polsce również trzeba uiścić wszystkie opłaty. Bez tego nie będzie można przerejestrować pojazdu. Wybierając się do wydziału komunikacji najbliższego urzędu powiatowego dobrze jest mieć przygotowany komplet dokumentów:
- dokument własności pojazdu - fakturę lub umowę sprzedaży w wersji obcojęzycznej i po polsku
- dokument odprawy celnej, tzw. SAD
- dawny dowód rejestracyjny
- poświadczenie homologacji i zaświadczenie o przejściu badań technicznych, m.in. na zawartość szkodliwych substancji w spalinach, czyli Euro 2.

od 12 lat
Wideo

Inauguracja metro roweru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty