Zniosą ryzyko podwójnego OC

Teresa Semik/ Robert Tomaszewski
Fot. Maciej Pobocha
Fot. Maciej Pobocha
Obecnie kierowcy płacą często podwójne składki OC, choć nie mają szansy na podwójne odszkodowanie. Nowe przepisy mają zmienić tą sytuację.

W sejmie jest już projekt nowelizacji ustawy o obowiązkowych ubezpieczeniach. Obecnie kierowcy płacą często podwójne składki OC, choć nie mają szansy na podwójne odszkodowanie. Nowe przepisy mają to zmienić.

 

Według obowiązujących przepisów, ubezpieczenie jest przypisane do auta i nie wygasa automatycznie. Przechodzi na nowego właściciela, a ten zapomina o wypowiedzeniu umowy w określonym terminie i zazwyczaj ubezpiecza się w innej firmie, bo jest tańsza. W efekcie płaci dwie składki.

Fot. Maciej Pobocha
Fot. Maciej Pobocha

 

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych - ma być zachowana "ciągłość ochrony ubezpieczeniowej posiadaczowi pojazdu", co oznacza:

 

- automatyczne zawarcie umowy ubezpieczenia OC na kolejny rok w przypadku, gdy ubezpieczony nie wypowie jej w ustawowym terminie - nie później niż na jeden dzień przed upływem 12 miesięcy (art. 28),

 

- możliwość korzystania przez nabywcę pojazdu z umowy OC zbywcy do końca okresu ubezpieczenia, na który umowa została zawarta (art. 31).

 

W praktyce skutkuje to tym, że w razie niewypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC u dotychczasowego ubezpieczyciela - nie później niż na jeden dzień przed jej upływem - oraz zawarcia w innym zakładzie ubezpieczeń kolejnej umowy ubezpieczenia OC, posiadacz auta zostaje objęty ochroną obydwu zakładów: starego i nowego. Każdy z tych zakładów ma prawo upomnieć się o składkę.

 

Najczęściej wpadają w pułapkę podwójnego ubezpieczenia kierowcy, którzy kupują używane auto.

 

Wraz ze sprzedażą pojazdu dotychczasowy właściciel ma obowiązek przekazać nabywcy dokumenty potwierdzające zawarcie umowy ubezpieczenia OC (zwykle będzie to dokument polisy). Do końca ważności polisy może z niej korzystać.

 

Jeśli jednak nabywca auta podpisze umowę ubezpieczenia OC z kolejnym zakładem ubezpieczeń, a nie dokonał wypowiedzenia tej starej umowy zawartej przez zbywcę z innym zakładem ubezpieczeń, oba zakłady ubezpieczeń mogą żądać od niego składki lub jej części.

Na wypowiedzenie starej umowy nabywca ma 30 dni od dnia zakupu auta.

 

Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych ma znieść zapis o automatycznym przedłużaniu umowy.

 

- Nowe przepisy nic nie zmieniają w kwestii obowiązku zgłoszenia ubezpieczalni faktu pozbycia się auta i złożenia wymówienia w takich samych terminach, jakie obowiązują obecnie. Jeżeli nowe przepisy weszłyby w życie, to nieświadome zawarcie drugiej umowy w innej ubezpieczalni spowoduje wygaśnięcie poprzedniej wraz z jej terminem końcowym. Jeżeli jednak zajdzie sytuacja, w której właściciel pojazdu nie zawrze żadnej innej umowy, stara będzie automatycznie przedłużona na obecnych zasadach- tłumaczy Marcin Torczyński z Polskiej Izby Ubezpieczeń.

 

Głównym celem projektu nowelizacji było wyeliminowanie groźby płacenia podwójnego OC ale jednoczesne zapewnienie, że żaden pojazd nie będzie poruszał się po drogach bez ważnego ubezpieczenia OC.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty