Wyrejestrowanie samochodu

Mariusz Michalak
Fot: Maciej Pobocha
Fot: Maciej Pobocha
Powodów dla których nasze auto może zostać wyrejestrowane może być wiele. Kradzież czy kasacja to tylko niektóre z nich. Podpowiadamy również, z jakimi formalnościami jest to związane.

Wyrejestrowanie auta sprawia, że nie płacimy składek na ubezpieczenie OC za pojazd, którego i tak z różnych przyczyn nie

Fot: Maciej Pobocha
Fot: Maciej Pobocha

jesteśmy w stanie użytkować. Zgodnie z art. 79 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym, pojazd podlega wyrejestrowaniu w przypadku:

 • przekazania pojazdu do przedsiębiorcy prowadzącego stację demontażu lub punkt zbierania pojazdów
 •  kradzieży pojazdu
 • wywozu pojazdu z kraju, jeśli pojazd został zarejestrowany za granicą lub zbyty za granicą
 • zniszczenia (kasacji) pojazdu za granicą
 • udokumentowanej trwałej i zupełnej utraty posiadania pojazdu bez zmiany w zakresie prawa własności
 • przekazania niekompletnego pojazdu do przedsiębiorcy prowadzącego stację demontażu lub punkt zbierania pojazdów

Niezbędne dokumenty

Do wydziału komunikacji, w którym auto zostało rejestrowane, powinniśmy się udać z następującymi dokumentami:

 • dowód rejestracyjny
 • karta pojazdu, jeżeli była wydana
 • tablice rejestracyjne
 • dowód osobisty właściciela
 • zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej - w przypadku gdy dowód własności jest wystawiony na osobę prowadzącą działalność gospodarczą
 • wypis z Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) - w przypadku osoby prawnej
 • pisemne pełnomocnictwo - w przypadku działania przez osobę upoważnioną
 • dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia obowiązkowego OC lub dowód opłacenia składki za to ubezpieczenie
 • dowód uiszczenia opłaty skarbowej za decyzję o wyrejestrowaniu pojazdu oraz ewentualnie za pełnomocnictwo

Dodatkowe zaświadczenia

Oprócz wymienionych dokumentów, w zależności od powodów wyrejestrowania, musimy złożyć oświadczenie lub zaświadczenie dotyczące kradzieży, kasacji czy innych przyczyn dla których postanowiliśmy wyrejestrować nasz pojazd. I tak w przypadku kradzieży jest to potwierdzenie zgłoszenia tego faktu na policję, w przypadku przekazania samochodu na złom - zaświadczenie o demontażu pojazdu, a w sytuacji wywozu samochodu z kraju dokument potwierdzający sprzedaż samochodu za granicę i oświadczenie lub kopia dokumentu potwierdzającego zarejestrowanie pojazdu za granicą. Jeśli powodem dla którego wyrejestrowujemy nasz pojazd jest kasacja poza granicami kraju, do wniosku powinniśmy dołączyć dokument potwierdzający ten fakt, a jeśli wyrejestrowania dokonujemy ze względu na inne okoliczności, powinniśmy posiadać dokument potwierdzający trwałą i zupełną utratę posiadania pojazdu. W przypadku spalenia pojazdu lub innego zdarzenia losowego, mogą to być zeznania świadków.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że w niektórych sytuacjach nie będziemy mogli dołączyć pewnych dokumentów. Taki może się zdarzyć jeśli nasz pojazd został skradziony. Wtedy ze zrozumiałych przyczyn nie będziemy w stanie dostarczyć tablic rejestracyjnych. W takiej sytuacji będziemy musieli złożyć odpowiednie pisemne oświadczenie w tej sprawie.

W przypadku wywozu pojazdu z kraju lub jego kasacji za granicą, dokumenty sporządzone w języku obcym należy dołączyć do wniosku o wyrejestrowanie wraz z ich tłumaczeniem na język polski przez tłumacza przysięgłego.

- Najczęstszą przyczyną wyrejestrowania przez właściciela pojazdu jest jego przekazanie do przedsiębiorcy prowadzącego stację demontażu lub punkt zbierania pojazdów. W tutejszym Wydziale Komunikacji w skali roku dokonuje się z tego powodu ok. 2000-2500 wyrejestrowań – tłumaczy Dariusz Walasek, Kierownik Referatu Rejestracji Pojazdów Urzędu Miejskiego w Radomiu

Opłaty

Wnioskodawca, który chce wyrejestrować pojazd musi wnieść opłatę w wysokości 10 zł za wydanie decyzji o wyrejestrowaniu pojazdu. Dodatkowo w przypadku trwałej i zupełnej utraty pojazdu bez zmiany w zakresie prawa własności, musi dokonać opłaty na rzecz gminy. – Zgodnie z art.79 ust.1 pkt 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym, pojazd podlega wyrejestrowaniu w przypadku udokumentowanej trwałej i zupełnej utraty posiadania pojazdu bez zmiany w zakresie prawa własności. Warunkiem wyrejestrowania pojazdu jest wniesienie przez właściciela pojazdu opłaty na rzecz gminy. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie wysokości opłat będących warunkiem wyrejestrowania pojazdu w przypadku udokumentowanej trwałej i zupełnej utraty pojazdu, opłatę ustala się według specjalnie przygotowanego algorytmu – wyjaśnia Małgorzata Tomaszewska z Wydziału Komunikacji Urzędu Miejskiego w Poznaniu. Dodaje, że w związku z powyższym nie można określić średniej opłaty za taką procedurę, gdyż ustalana jest ona indywidualnie. Z danych otrzymanych od wydziałów komunikacji wynika jednak, że dla pojazdów samochodowych o masie własnej do 3,5 tony to wydatek rzędu 800 – 1000 zł.

Opłata za udzielenie stosownego pełnomocnictwa wynosi 17 zł. Wnioski o wyrejestrowanie rozpatrywane są niezwłocznie, a w przypadku decyzji odmownej, mamy prawo odwołać się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w terminie 14 dni od daty jej doręczenia. Należy to uczynić za pośrednictwem wydziału komunikacji, a cała procedura nie jest związana z dodatkowymi opłatami.

Ponowna rejestracja

A co jeśli wyrejestrujemy pojazd, a potem ponownie będziemy chcieli go zarejestrować?  W przeważającej liczbie przypadków nie można zarejestrować samochodu, który był już kiedyś zarejestrowany i który został potem wyrejestrowany. Zgodnie z  art. 79. ust. 4 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, wyjątki stanowią pojazdy:

 • odzyskane po kradzieży
 • zabytkowe
 • mające co najmniej 25 lat i uznane przez rzeczoznawcę samochodowego za unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji           
 • ciągnik i przyczepy rolnicze        
 • wywiezione z kraju lub sprzedane za granicą

Czasowe wycofanie z ruchu

Często z wyrejestrowaniem pojazdu mylona jest procedura czasowego wycofania z ruchu. Pojazd może zostać wycofany z ruchu na okres od 2 do 24 miesięcy. Okres ten można jednak przedłużyć, ale łączny czas wycofania pojazdu z ruchu nie może przekraczać 48 miesięcy. Czasowemu wycofaniu z ruchu mogą być podane tylko samochody ciężarowe i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 tony, ciągniki samochodowe, pojazdy specjalne oraz autobusy. Co zapewnia nam taka procedura? Dzięki niej przedsiębiorcy nie będą musieli ponosić wydatków w przypadku zawieszenia działalności.

Jak widać, aby wyrejestrowanie pojazdu zakończyło się sukcesem, powinniśmy pamiętać o skompletowaniu wszystkich potrzebnych dokumentów odnoszące się do zaistniałej sytuacji z powodu, której zdecydowaliśmy się na taki krok. Sprawi to, że cały proces przebiegnie bez dodatkowych komplikacji.

Strefa Biznesu - inwestycje w samochody klasyczne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na motofakty.pl Motofakty
Dodaj ogłoszenie