Wypadek drogowy. Ile podczas zderzenia może ważyć 1,5-litrowa butelka wody? Będziesz w szoku!

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Fot. Jarosław Jakubczak
Fot. Jarosław Jakubczak
Choć liczba wypadków drogowych w Polsce spada, to nie widać poprawy bezpieczeństwa na autostradach. Z policyjnych statystyk wynika, że w 2021 r. liczba wypadków na autostradach wzrosła o 28% w porównaniu z wcześniejszym rokiem.

Dane Komendy Głównej Policji mówią o 372 wypadkach na autostradach w 2021 r. Zginęły w nich 74 osoby, a 510 zostało rannych. To aż 28% zdarzeń więcej niż w 2020 r. Skalę niebezpieczeństwa jazdy po autostradach w Polsce dobrze obrazują zsumowane statystyki od początku XXI w. – w latach 2000-2021 miało miejsce niemal 6,5tys. wypadków, w których zginęło ponad 1 tys. osób, a 9,5 tys. zostało rannych. Najniebezpieczniej jest na drogach w lecie, a więc w sezonie wakacyjnym.

- Warto zauważyć, że rosnące statystyki wypadków dotyczą wyłącznie autostrad. W 2021 r. liczba zdarzeń na wszystkich polskich drogach wyniosła 22,8 tys., czyli mniej niż w 2020 r., kiedy było ich 23,5 tys. Jednym z kluczy do poprawy bezpieczeństwa jest z pewnością edukacja. Warto, aby kierowcy mieli świadomość, że przy autostradowej prędkości nawet drobne błędy za kierownicą mogą skończyć się tragicznie. Niestety, rokrocznie do największej liczby wypadków dochodzi z tych samych powodów – mówi Karolina Tworzydło, Dyrektor Departamentu Strategii Marketingowe i Komunikacji z Compensa TU SA Vienna Insurance Group, organizatora kampanii edukacyjnej Bezpieczna Autostrada.

Od ponad dekady policyjne statystyki obejmują najczęstsze przyczyny wypadków na autostradach. I niezmiennie są to:

  • za wysoka i niedostosowana do warunków jazdy prędkość
  • niezachowana bezpieczna odległość od pojazdu z przodu
  • zmęczenie lub zaśnięcie za kierownicą
  • nieprawidłowa zmiana pasa ruchu

- Oczywiście błędów popełnianych na autostradach jest więcej. Na szczęście nie wszystkie one kończą się wypadkami. Użytkownicy autostrad bardzo często muszą gwałtownie hamować w związku z wyprzedzającymi się TIR-ami, zwalniać z powodu jadących bez przerwy lewym pasem aut czy ustępować migającym „długimi” kierowcom.– dodaje Karolina Tworzydło z Compensy.

Warto znać statystyki wypadków i ich przyczyny, ale też mieć świadomość, co dzieje się w aucie w momencie wypadku. Już podczas kolizji przy prędkości 50 km/h wszelkie niezabezpieczone w aucie przedmioty zyskują siłę 50-krotnie większą od faktycznej. Telefon komórkowy „waży” wówczas 6 kg, a 1,5-litrowa butelka wody 60 kg. Kolizja przy tej niewielkiej przecież prędkości równa się upadkowi z 3. piętra. Wypadek przy dozwolonej na autostradzie prędkości 140 km/h wytwarza tak duże siły ciążenia, że nawet zapięte pasy bezpieczeństwa i nowoczesne systemy montowane w autach nie gwarantują ujścia z życiem.

- Samo mówienie o zagrożeniach jest ważne, ale nie przemawia do wyobraźni wszystkich kierowców. Dlatego podczas tegorocznej kampanii Bezpieczna Autostrada umożliwiamy uczestnikom korzystanie z symulatora dachowania i zderzeń. To oczywiście tylko namiastka prawdziwego wypadku, ale dla wielu osób wystarczająca, aby zmienić swoje podejście do ryzykownej jazdy – zauważa Karolina Tworzydło z Compensy.

Zobacz także: Mercedes EQA - prezentacja modelu

Ostróda gościła najlepszych motocrossów w Polsce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na motofakty.pl Motofakty
Dodaj ogłoszenie