W Polsce opony zimowe nie będa obowiązkowe. Rząd jest na "nie"

Sławomir Draguła
Nie będzie obowiązku jazdy w Polsce na oponach zimowych
Nie będzie obowiązku jazdy w Polsce na oponach zimowych
Urzędnicy ministerstwa transportu uważają, że wprowadzenie obowiązku jazdy na oponach zimowych to zły pomysł. Wcześniej taką propozycję zgłosili posłowie.
Nie będzie obowiązku jazdy w Polsce na oponach zimowych
Nie będzie obowiązku jazdy w Polsce na oponach zimowych

- I bardzo dobrze! – mówi Arkadiusz Makuch, taksówkarz z Opola. – Wreszcie ktoś poszedł po rozum do głowy. Rządzący tylko nakładają na kierowców kolejne obowiązki, nie patrząc, skąd ludzie mają wziąć pieniądze na ich pomysły. Niech lepiej zajmą się budową nowych dróg, a nie uprzykrzaniem życia ludziom.

Z pomysłem, by w Polsce na okres późnej jesieni i zimy wprowadzić obowiązek jazdy na zimowych oponach, wpadli posłowie z parlamentarnego zespołu do spraw bezpieczeństwa ruchu drogowego. Według pomysłodawców jazda na oponach zimowych lub uniwersalnych miałaby obowiązywać od 1 listopada do 15 marca na wszystkich drogach publicznych w Polsce.

Mandat za nieprzestrzeganie tego przepisu wynosiłby nawet 500 zł. Policja mogłaby też wezwać lawetę i odholować na policyjny parking samochód bez przepisowego ogumienia. Na to nie zgodzili się jednak urzędnicy ministerstwa transportu.

– Nie ma jednoznacznych wyników badań zachowania opon zimowych w różnych warunkach pogodowych – poinformował Mikołaj Karpiński, rzecznik prasowy ministerstwa. – Przecież w proponowanym przez posłów okresie nie zawsze jest śnieg na drogach i temperatura do jazdy na zimówkach.

Krzysztof Staliński z jednego z opolskich zakładów oponiarskich tłumaczy, że ogumienie letnie traci swoje właściwości przy średniej dobowej temperaturze poniżej 7 stopni Celsjusza.

Choć nie jest to obowiązkowe, policjanci zachęcają do wymiany opon.

– Warto przy niskich temperaturach jeździć na zimówkach, dla bezpieczeństwa własnego i innych – mówi komisarz Marek Florianowicz z wydziału ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. – Auto na letnich oponach potrzebuje bowiem dwukrotnie więcej miejsca na wyhamowanie niż na zimowych, lepiej trzyma się też jezdni na zakrętach.

Uwaga! Zgodnie z przepisami głębokość bieżnika opony zimowej powinna wynosić przynajmniej 1,6 mm. Mechanicy przestrzegają jednak, by nie eksploatować ogumienia do tej granicy. Radzą, by nie jeździć autem na oponach, których bieżnik ma głębokość mniejszą niż 4 mm.

Mechanicy radzą też, by nie zakładać na koła opon starszych niż sześć lat. Wtedy ogumienie zaczyna tracić swoje właściwości: twardnieje i szybciej się zużywa.

Sławomir Draguła

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty