Ubezpieczenie OC pokrywa wszystkie szkody

Dariusz Radaczyński,Kierownik ds. Merytorycznej Likwidacji Szkód, Proama
Fot: Archiwum Polskapresse
Fot: Archiwum Polskapresse
OC często traktujemy jak kolejny podatek, tymczasem to ubezpieczenie zabezpiecza przed finansowymi skutkami uszkodzenia czyjegoś mienia, nie tylko samochodu, ale również tzw. obrażeń osobowych.

Mało kto bowiem pamięta, że jeżeli w spowodowanym przez nas wypadku zostanie poszkodowana osoba, to ona lub jej rodzina

Fot: Archiwum Polskapresse
Fot: Archiwum Polskapresse

może oczekiwać od nas zadośćuczynienia.

Zadośćuczynienie przyznawane jest w związku z utratą osoby bliskiej lub za doznaną krzywdę. Jeśli więc do takiej sytuacji doszło w wyniku wypadku drogowego, rekompensata za szkodę może zostać sfinansowana z polisy OC sprawcy wypadku, o ile taką polise posiadał. Jeśli zaś posiadacz pojazdu, którym ją wyrządzono  nie ma wykupionego obowiązkowego ubezpieczenia, roszczenie takie rozpatruje dowolnie przez niego wybrany zakład ubezpieczeń, a po skompletowaniu dokumentów przekazuje je do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. UFG dokonuje wypłaty odszkodowania, a następnie występuje o jego zwrot (regres) do sprawcy zdarzenia. 

Przepisy ubezpieczeniowe oraz Kodeks cywilny wskazują, że z polisy OC można uzyskać zarówno odszkodowanie, jak i zadośćuczynienie. Odszkodowanie służy naprawie szkód materialnych, np. dokonaniu napraw innych uszkodzonych w kolizji drogowej pojazdów. Natomiast zadośćuczynienie ma pokryć szkody niemajątkowe, wyrządzone osobom poszkodowanym, a jego funkcją jest przede wszystkim kompensacja doznanych przez poszkodowanych krzywd. Zadośćuczynienie może być przyznane tylko osobom, które tych krzywd doznały. Odszkodowanie z tego tytułu ma mieć charakter realny, a nie symboliczny, a jego wysokość nie może przekroczyć wartości finansowej kompensującej faktycznie doznane krzywdy.

Kwoty przyznanego zadośćuczynienia uzależnia się od takich czynników m. in. jak: ból fizyczny czy cierpienie psychiczne, a także krzywda moralna, przebyte zabiegi i operacje, rozmiar kalectwa i jego trwałość, wpływ trwałego uszczerbku na zdrowiu na życie osobiste i społeczne.

Pod uwagę bierze się również widoczne nieodwracalne następstwa medyczne wypadku. Istotne znaczenie mają także skutki zdarzenia na dalsze warunki życiowe poszkodowanego, zakres cierpień fizycznych i psychicznych. Przy ustalaniu wysokości zadośćuczynień uwzględnia się także wiek i płeć poszkodowanego.

Za finansową kompensatę doznanej krzywdy odpowiedzialność finansową powinien ponieść sprawca, a jeśli był ubezpieczony – jego ubezpieczyciel.

Dlatego jeśli do takich krzywd i konsekwencji dojdzie w wyniku wypadku drogowego, roszczenia należy zgłosić do zakładu ubezpieczeń, w którym polisę ma wykupioną sprawca zdarzenia. Jeżeli zgromadzone w aktach szkody dokumenty pozwolą na przyjęcie odpowiedzialności, asekurator w ciągu 30 dni zaproponuje tzw. kwotę bezsporną zadośćuczynienia. Jeśli poszkodowany zgodzi się z jej wysokością, będzie to oznaczało, że przyjmuje ją jako rekompensatę za doznane krzywdy.

Jeśli osoba pokrzywdzona nie zgadza się z zaproponowaną wysokością świadczenia, dochodzi do dalszych negocjacji, których wynik zależy od udokumentowania faktu dalszego leczenia, mającego związek z przedmiotową szkodą. Oczywiście poszkodowanemu przysługuje prawo wystąpienia na drogę postępowania sądowego, jednakże nie ma gwarancji, że wydany wyrok będzie obligował zakład ubezpieczeń do dopłaty odszkodowania. 

W kontekście wysokości orzeczeń w dalszym ciągu daje się zaobserwować duże rozbieżności.

Zatem wydane kilkaset złotych na ubezpieczenie OC komunikacyjne może nas ochronić przed znacznie wyższymi kosztami zadośćuczynienia, w przypadku ewentualnego wypadku lub stłuczki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty