Te koszmarne punkty...

Tomasz Szmandra
Fot. Krzysztof Szymczak
Fot. Krzysztof Szymczak
Nikt nie lubi dostawać mandatów, a jeszcze bardziej punktów karnych. Warto więc zawczasu dowiedzieć się, w jaki sposób sumują się wykroczenia, po jakim czasie punkty znikają z naszego konta i co zrobić, żeby się ich pozbyć.

 

Niektórzy kierowcy uważają, że punkty karne sumowane są w cyklach zgodnych z kalendarzem, czyli punkty "zdobyte" w ubiegłym roku, obecnie nie mają już znaczenia. Tymczasem każde punkty obciążają nasze konto przez okrągły rok od dnia popełnienia wykroczenia. Jeżeli np. 10 listopada 2007 r. popełniliśmy wykroczenie, za które otrzymaliśmy 10 punktów karnych, to na ich skasowanie musimy poczekać do 10 listopada tego roku.

Fot. Krzysztof Szymczak
Fot. Krzysztof Szymczak

 

Jeżeli jednak w ciągu kilku najbliższych miesięcy zostaniemy w sumie ukarani kolejnymi 15 punktami - wówczas tracimy uprawnienia do kierowania pojazdem. Podobna sytuacja dotyczy złamania przepisów zarejestrowanych przez fotoradar.  Nie ma przy tym znaczenia, że powiadomienie o wykroczeniu przychodzi najczęściej po ok. miesiącu, bo liczy się data popełnienia wykroczenia.

 

Informacja o przekroczeniu dopuszczalnego limitu punktowego trafi do naszej bazy danych, a stąd do wydziału komunikacji. Ten z kolei wezwie nas do oddania "prawka" i skieruje na powtórny egzamin. Wcześniej może to jednak zrobić policjant podczas kontroli.

W razie częstego łamania przepisów warto notować daty wykroczeń i liczbę otrzymywanych punktów karnych, aby uniknąć niemiłej niespodzianki. Stan konta punktowego można też sprawdzić na większości komisariatów policji.

 

Dzięki tym informacjom, mamy czas na zgłoszenie się do jednego z ośrodków ruchu drogowego na szkolenie zmniejszające liczbę punktów o 6. Taki kurs trwa 5- 6 godzin i kosztuje 250 zł. Jednak udział w takim kursie możliwy jest dwa razy w roku i dotyczy wyłącznie kierowców, którzy posiadają prawo jazdy dłużej niż rok.

 

Oczywiście liczba zebranych w ciągu roku punktów nie może przekraczać 24. Pierwszą połowę zajęć prowadzi policjant, a drugą psycholog. Celem takiego szkolenia jest uświadomienie kierowcom skutków niebezpiecznych i niezgodnych z przepisami zachowań na drodze, a także analiza przyczyn wypadków drogowych.

Fot. KGP
Fot. KGP

 

Agnieszka Hamelusz, wydział prasowy KGP

 

Dla kierowców, którzy mają prawo jazdy niespełna rok, górna granica to 20 punktów. W momencie otrzymania 21. punktu prawo jazdy jest zatrzymywane. Natomiast wszyscy kierowcy o stażu dłuższym niż rok mogą zmniejszyć stan swojego konta, zgłaszając się na szkolenie, które organizują wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego. Po przedstawieniu zaświadczenia o odbyciu szkolenia, komenda wojewódzka policji, właściwa ze względu na miejsce zamieszkania kierowcy, zmniejszy mu o 6 liczbę punktów. Takie szkolenie można odbyć dwa razy w roku, ale warto wiedzieć, że nie powoduje ono zmniejszenia liczby punktów otrzymanych przez osobę, która przekroczyła już 24 punkty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty