Tak działają złodzieje. Tym razem wpadli na gorącym uczynku

OPRAC.:
Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Policja uważa, że sprawa jest rozwojowa i podejrzanym mogą być przedstawione kolejne zarzuty.
Policja uważa, że sprawa jest rozwojowa i podejrzanym mogą być przedstawione kolejne zarzuty. Sylwia Dąbrowa
Policjanci z Dobrzenia Wielkiego zatrzymali trzech mężczyzn, którzy próbowali wyciąć i ukraść katalizator z zaparkowanego samochodu. Jak poinformowała Komenda Wojewódzka Policji w Opolu, do tej pory podejrzanym przedstawiono 15 zarzutów.

Jeden z mieszkańców Popielowa usłyszał odgłos pracy piły akumulatorowej dobiegający sprzed jego posesji. Gdy zobaczył trzech mężczyzn majstrujących przy zaparkowanym tam samochodzie, wezwał policję.

Funkcjonariusze zatrzymali trzech mężczyzn w wieku 21 i 23 lat, którzy próbowali przy pomocy piły wyciąć, a następnie ukraść katalizator samochodowy. Złapanych na gorącym uczynku mężczyzn zatrzymano, a policjanci zebrali materiał dowodowy świadczący o szerszej skali działalności całej trójki, która oprócz kradzieży katalizatorów zajmowała się kradzieżami paliwa, elektronarzędzi, kół samochodowych i lamp służących do oświetlania boiska.

Podczas przesłuchania i przedstawienia dowodów zebranych w toku postępowania, mężczyźni przyznali się łącznie do popełnienia 15 przestępstw. Jak wyjaśnili, do przestępczej działalności wykorzystywali samochód z wypożyczalni, a 21-latek za kierownicą, miał prowadzić pojazd po zażyciu amfetaminy i metamfetaminy. Skradzione katalizatory mieli sprzedawać na skupach złomu na terenie Opolszczyzny. Część złodziejskich łupów udało się odzyskać.

Policja uważa, że sprawa jest rozwojowa i podejrzanym mogą być przedstawione kolejne zarzuty. Jak poinformowała KW Policji w Opolu, całej trójce grozi do 10 lat więzienia.

Po co złodzieje kradną katalizatory?

Katalizator służy do zmniejszania emisji szkodliwych spalin w samochodzie. Dlaczego dochodzi do ich kradzieży? Wkład katalizatora zawiera metale szlachetne takie jak m.in. rod, platyna i pallad. To dla złodzieja łatwy zarobek.

Zakup elementu to wydatek od 200 do 1000 złotych w zależności od modelu samochodu. Cena w skupie uzależniona jest od rodzaju katalizatora, ale można dostać kwotę w przedziale 100 – 200 złotych.

Do kradzieży katalizatorów dochodzi coraz częściej. Funkcjonariusze przypominają, aby reagować na wszelkie podejrzane zachowania przy samochodach. Jak się ustrzec? Nie da się katalizatora zabezpieczyć przed wyciągnięciem z samochodu. Złodzieje po prostu go wycinają, aby nie tracić czasu. Zmniejszyć ryzyko kradzieży możemy jedynie w miarę możliwości parkując na strzeżonym parkingu,

Źródło:

Strefa Biznesu - inwestycje w samochody klasyczne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na motofakty.pl Motofakty
Dodaj ogłoszenie