Już w wakacje twórcy Yanosika sprawdzali natężenie ruchu na polskich drogach. Dane z aplikacji jasno zakreśliły wzmożenie ruchu samochodowego również w sezonie wakacyjnym.__
- Nasze dane dotyczące średniej prędkości jazdy w miesiącach wakacyjnych w większych miastach w Polsce wskazywały na wzmożony ruch w godzinach późno popołudniowych oraz w weekendy. Jesteśmy przekonani, że to skutek aktywności turystów, którzy w tym roku, z powodu obostrzeń pandemicznych zdecydowali się na spędzenie urlopu w naszym kraju. A co za tym idzie – wybierali podróżowanie własnymi samochodami, ze względu na wyższy stopień bezpieczeństwa, aniżeli w środkach komunikacji publicznej – mówi Julia Langa, Yanosik
__Faktem jest, iż w wyniku pandemii i własnych doświadczeń, coraz więcej osób decyduje się na podróżowanie samochodem. To nie tylko większy komfort i elastyczność, ale również znacznie mniejsze ryzyko zarażenia się koronawirusem.
Nie da się ukryć, że również wrzesień i powrót dzieci do szkół przyczyni się do wzmożenia ruchu samochodowego na polskich drogach. Rodzice chcąc zachować możliwość nauczania stacjonarnego ich dzieci w placówkach szkolnych, będą przywiązywać większą troskę o ich bezpieczeństwo, zwłaszcza w trakcie podróży do szkół, nierzadko samodzielnie odwożąc swoje potomstwo.
Coraz głośniej mówi się o nadejściu czwartej fali koronawirusa, który najmocniej ma się rozprzestrzenić właśnie w szkołach, wśród dzieci. Jednak nie da się ukryć, że większość osób wciąż jest za tym, by uczniowie wrócili do klasycznej formy nauczania, którą jest stacjonarna nauka w szkole, nie przez Internet w domu. Chcąc zachować tę możliwość wielu zmotoryzowanych rodziców nie odmawia więc swoim dzieciom komfortowej i bezpiecznej jazdy do szkoły rodzinnym samochodem, każdego dnia odwożąc je pod szkolne drzwi. A to znacznie przekłada się na natężenie ruchu w miastach, zwłaszcza na trasach do szkoły oraz pracy rodzica, który po odwiezieniu dziecka do placówki, skieruje się wprost do swojej pracy.
Centra miast zatłoczone?
Pierwsze dni września już wskazują na to, że ruch w miastach zaczyna być bardziej wzmożony. Nasze zestawienie z dwóch wrześniowych tygodni prezentuje zmiany w średnich prędkościach jazdy w większych miastach w Polsce. Z danych wynika, że ruch na drogach miejskich zaczyna się zagęszczać, zwłaszcza w godzinach porannych - od 7 do 9 w dni robocze - tłumaczy Julia Langa, Yanosik - Musimy jednak mieć na uwadze, że to zestawienie obejmuje zaledwie pierwsze dwa tygodnie września. Całkowita różnica zostanie wykazana w porównaniu całego września z poprzednimi miesiącami. A na takie dane jeszcze musimy trochę poczekać – dodaje.
Powrót dzieci i młodzieży do szkół spowodował większe zagęszczenie pojazdów osobowych w centrach miast. Pierwsze dni września wskazują już na delikatny spadek średniej prędkości jazdy w godzinach porannych, w których najczęściej kierowcy jadą do pracy, a także odwieźć dzieci do szkół.
Zobacz także: Skoda Kodiaq po kosmetycznych zmianach na 2021 rok
Polski przemysł motoryzacyjny, szanse i zagrożenia - debata
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?