Od 24 kwietnia 2017 roku na stronie obywatel.gov.pl kierowcy będą mogli zweryfikować swój stan konta z punktami karnymi. Umożliwia to uchwalenie przez Sejm zmian, które mają pomóc obywatelom załatwienie szeregu spraw z administracją publiczną bez konieczności wychodzenia z domu.
Jak to zrobić?
Wystarczy zaufany profil, który potwierdzi naszą tożsamość. Co zrobić, aby profil był zaufany? Są trzy możliwości założenia profilu zaufanego: całkowicie przez internet za pomocą certyfikatu kwalifikowanego albo zewnętrznego dostawcy tożsamości (na przykład bank), albo sam wniosek wysyłamy przez internet, ale potwierdzamy założenie konta w urzędzie.
Kierowca zobaczy nie tylko liczbę punktów karnych. Będzie mógł również sprawdzić datę popełnienia wykroczeń, informacje o pojeździe, a także miejscu popełnienia wykroczenia.
Tak jest obecnie
Obecnie procedura sprawdzania liczby posiadanych punktów karnych wymaga od kierowcy udania się na komisariat policji. Policja nie udziela takich informacji telefonicznie lub mailowo. Uzyskanie informacji jest bezpłatne, natomiast za zaświadczenie o liczbie punktów karnych trzeba zapłacić 17 zł.
Limit punktów karnych
Warto wiedzieć kiedy limit 24 punktów karnych ulega wyzerowaniu. Dzieje się tak:
- po roku od ich otrzymania
- po ukończeniu szkolenia, które pozwala na zmniejszenie liczby punktów karnych, w którym można uczestniczyć nie częściej niż raz na 6 miesięcy (po szkoleniu suma punktów karnych zostanie zmniejszona jedynie o 6 najstarszych punktów),
- po ponownym zdaniu egzaminu na prawo jazdy - jeśli kierowca otrzyma co najmniej 24 punkty karne i straci prawo jazdy.
Strefa Biznesu - inwestycje w samochody klasyczne
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?