Prawo jazdy. Jak wybrać szkołę nauki jazdy?

Mariusz Michalak
Często po niezdanym egzaminie przyszli kierowcy dochodzą do smutnego wniosku, że nie zostali odpowiednio do niego przygotowani. Mimo chęci i zaangażowania nie zawsze nauka przynosi odpowiednie efekty, dlatego wybór szkoły nauki jazdy jest niezmiernie ważną, ale także i trudną decyzją. Jedni kierują się ceną, drudzy lokalizacją, a jeszcze inni zwracają uwagę na podejście instruktorów do nauki. Jak zatem dokonać racjonalnego wyboru?
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum

Jednym z ważnych elementów, który w pierwszej kolejności bierze pod uwagę kandydat na kierowcę jest cena kursu, który na kategorię B kosztuje średnio 1300 zł. W pierwszej kolejności powinniśmy się dowiedzieć co dokładnie otrzymamy za taką kwotę. Warto zatem wyjaśnić czy np. dostaniemy materiały szkoleniowe, aby potem nie być zaskoczonym nieprzewidzianymi wydatkami.

Wielu przyszłych kierowców zwraca uwagę na cenę, a czasami zapomina, że nie zawsze promocja oznacza dobrą okazję. W sieci na serwisach oferujących sprzedaż grupową pojawiają się oferty kursu na prawo jazdy w atrakcyjnej cenie. Mają one jednak ograniczony termin ważności, na co nie zawsze zwracają uwagę kupujący. Problemy pojawiają się w przypadku próby umówienia się z instruktorem. Wtedy zaczyna brakować terminów, a szkoła nauki jazdy na wszelkie sposoby utrudnia realizację kursu. Pamiętać należy, że niska cena zazwyczaj spowodowana jest oszczędnościami na kadrze instruktorskiej, co z pewnością nie wróży solidnego przygotowania nas do bycia kierowcą.  

Lokalizacja i opinie innych

Cześć osób uważa, że ważnym kryterium podczas wyboru odpowiedniej szkoły nauki jazdy staje się także lokalizacja. Przed zapisaniem się na kurs warto zapoznać się z ofertami poszczególnych placówek, które dostępne są w naszej okolicy. Ważniejszy od samej lokalizacji może być fakt, że pomocni w dokonaniu dobrego wyboru mogą być nasi znajomi, którzy być może nie tak dawno zdawali egzamin i się z nami podzielą swoją opinią. Warto uzyskać informacje jak przebiegało szkolenie i czy napotkali jakieś trudności.

Plac manewrowy i pojazdy do nauki jazdy

Szkoła nauki jazdy powinna posiadać:

* oznaczony nazwą i adresem ośrodka lokal biurowy przeznaczony do obsługi osób i przechowywania dokumentacji związanej z prowadzeniem szkolenia kierowców, 

* co najmniej jedną salę wykładową o powierzchni nie mniejszej niż 25 m 2, wyposażoną w stoliki i miejsca siedzące dla każdej osoby biorącej udział w szkoleniu,

 * utwardzony plac manewrowy wyłączony z ruchu pojazdów innych niż przeznaczone do nauki jazdy,

*  co najmniej jeden pojazd przystosowany do nauki jazdy, w zakresie każdej kategorii prawa jazdy,

* wyposażenie dydaktyczne odpowiadające obowiązującemu stanowi prawnemu i poziomowi techniki (tablice do pisania, makiety lub programy komputerowe, tablice poglądowe z zakresu szkolenia, obowiązujące teksty aktów prawnych)

Wybierając się do danej szkoły nauki jazdy warto zwrócić uwagę jak wygląda siedziba firmy, jakie posiada sale wykładowe oraz kto jest tam zatrudniony. Zapoznać powinniśmy się jak wygląda plac manewrowy i gdzie jest zlokalizowany, gdyż niekiedy znajduje on się w innym miejscu niż szkoła. Zwrócić uwagę powinniśmy także na samochody na których przyszli kierowcy uczą się jeździć. Istotny jest ich stan techniczny oraz wyposażenie, a wszelkie wątpliwości powinniśmy najlepiej niezwłocznie wyjaśnić.

Jak nie dać się oszukać?

Fot. Archiwum
Fot. Archiwum

Sposobów na zaoszczędzenie podczas przeprowadzania kursu może być wiele, a zawsze stracą na tym kursanci. Godziny zajęć praktycznych i teoretycznych powinny być zgodne z tym co zostało przewidziane do zdobycia uprawnień określonej kategorii. Niedopuszczalne jest, abyśmy wsiadali za kierownicę, kiedy nie poznaliśmy jeszcze przepisów ruchu drogowego.

Niestety wielu instruktorów nie zawsze wyjeżdża z kursantem poza miasto i oszczędza w ten sposób paliwo. Nie powinniśmy także pozwalać, aby w czasie lekcji załatwiali oni sprawy prywatne, bo akurat jest im po drodze. Zwrócić również powinniśmy uwagę na fakt, że lekcja zajęć praktycznych trwa 60 minut, a nie jak teoretycznych 45.

E-usługa „Sprawdź szkołę jazdy"

Pomocna przy wyborze szkoły nauki jazdy może okazać się e-usługa „Sprawdź szkołę jazdy", która ma zostać uruchomiona na początku 2017 roku. Dzięki niej sprawdzić będzie można zakres szkoleń danej szkoły jazdy oraz zakres uprawnień danego instruktora. Skontrolujemy także zdawalność egzaminów wybranej szkoły przez kursantów przeszkolonych przez danego instruktora. Na tym jednak nie koniec.

Dostępne będą również dane m.in. dotyczące liczby szkód lub kolizji spowodowanych przez osoby przeszkolone przez danego instruktora. Przedstawiciele szkół jazdy kwestionują takie rozwiązania. Podkreślają, że instruktor nie ma żadnego wpływu na skłonność danego kierowcy do popełniania wykroczeń.

Zaznaczyć należy, że aby sprawdzić nauczyciela, trzeba będzie podać jego numer ewidencyjny, a dane na temat instruktorów nie są powiązane z danymi osobowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Piknik motocyklowy w Zduńskiej Woli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty