Prawo jazdy. Będzie podwyżka opłat za egzamin? Może być wprowadzana co roku

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Projektowane rozwiązania dają sejmikom możliwość corocznej korekty opłat w oparciu o wskaźnik inflacji.
Projektowane rozwiązania dają sejmikom możliwość corocznej korekty opłat w oparciu o wskaźnik inflacji. Filip Kowalkowski
Sejmowa Komisja Infrastruktury pozytywnie zaopiniowała poselski projekt ustawy, dający możliwość podniesienia stawek za egzaminy na prawo jazdy. Co to może oznaczać dla przyszłych kandydatów na kierowców?

Chodzi o projekt nowelizacji ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami.

"W związku z tym, że część WORD-ów zgłasza problemy z bieżącym finansowaniem swoich zadań, oraz od dłuższego czasu zgłasza postulaty środowiska egzaminatorów (...) przedkładamy projekt ustawy, który wprowadza regulacje dotyczące w szczególności zasad ustalania wynagrodzenia egzaminatorów oraz ustalania wysokości opłat za przeprowadzenie egzaminu państwowego - powiedział uzasadniając projekt poseł Tadeusz Chrzan.

Jak powiedział Chrzan, zasady udzielania dotacji określi sejmik województwa w drodze uchwały. Projekt zakłada, że warunki wynagradzania egzaminatorów określone przez sejmik województwa w drodze uchwały nie mogą być mniej korzystne niż dotychczasowe warunki wynagradzania egzaminatorów.

W projekcie przewidziano też, że wysokość opłaty za przeprowadzenie części teoretycznej egzaminu w zakresie uprawnień każdej z kategorii prawa jazdy nie może przekroczyć 50 zł, natomiast za część praktyczną nie może przekroczyć 200 zł za większość kategorii tylko za egzamin na autobus z przyczepą będzie to 250 zł.

Projektowane rozwiązania dają też sejmikom możliwość corocznej korekty opłat w oparciu o wskaźnik inflacji.

Obecnie opłata za egzamin teoretyczny za prawo jazdy na samochód osobowy wynosi 30 zł, a za egzamin praktyczny to 140 zł. Zaznaczono, że kształtowanie opłat egzaminacyjnych, jak i stawek wynagradzania egzaminatorów powinno odbywać się w regionach.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty