Ponad 6 tysięcy złotych kary za kilka dni spóźnienia. Sprawdź czy masz ważne OC!

Paweł Piątek
Wielu Polaków wie już, w jaki sposób mogą zweryfikować, czy wybrany pojazd – własny lub np. sprawcy wypadku – posiada ważne ubezpieczenie OC. Jednak wielu nadal z tej możliwości nie korzysta, o czym świadczy fakt, że wciąż często dochodzi do przerw w ciągłości ochrony ubezpieczeniowej. Tymczasem wystarczy wejść na portal UFG, wpisać numer rejestracyjny pojazdu, by uzyskać dane na temat ubezpieczenia OC. W 2021 roku weryfikacji OC za pośrednictwem portalu dokonano 14,3 mln razy, o ponad 2 mln razy więcej niż w 2020 roku. Weryfikacji można dokonać również używając smartfona z dostępem do internetu.Fot. Archiwum
Wielu Polaków wie już, w jaki sposób mogą zweryfikować, czy wybrany pojazd – własny lub np. sprawcy wypadku – posiada ważne ubezpieczenie OC. Jednak wielu nadal z tej możliwości nie korzysta, o czym świadczy fakt, że wciąż często dochodzi do przerw w ciągłości ochrony ubezpieczeniowej. Tymczasem wystarczy wejść na portal UFG, wpisać numer rejestracyjny pojazdu, by uzyskać dane na temat ubezpieczenia OC. W 2021 roku weryfikacji OC za pośrednictwem portalu dokonano 14,3 mln razy, o ponad 2 mln razy więcej niż w 2020 roku. Weryfikacji można dokonać również używając smartfona z dostępem do internetu.Fot. Archiwum
Wielu Polaków wie już, w jaki sposób mogą zweryfikować, czy wybrany pojazd – własny lub np. sprawcy wypadku – posiada ważne ubezpieczenie OC. Jednak wielu nadal z tej możliwości nie korzysta, o czym świadczy fakt, że wciąż często dochodzi do przerw w ciągłości ochrony ubezpieczeniowej. Tymczasem wystarczy wejść na portal UFG, wpisać numer rejestracyjny pojazdu, by uzyskać dane na temat ubezpieczenia OC. W 2021 roku weryfikacji OC za pośrednictwem portalu dokonano 14,3 mln razy, o ponad 2 mln razy więcej niż w 2020 roku. Weryfikacji można dokonać również używając smartfona z dostępem do internetu.

Do ustawowych zadań Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego należy kontrolowanie, czy posiadacze wszystkich pojazdów mechanicznych zarejestrowanych w Polsce dopełnili obowiązku w zakresie ubezpieczenia OC. Fundusz wypłaca też odszkodowania i świadczenia w przypadku, gdy sprawca wypadku był nieubezpieczony lub gdy nie ustalono jego tożsamości.

Jednak to nie jedyne zadania Funduszu. Gromadzi on również i przetwarza dane dotyczące polis komunikacyjnych OC i AC, a także zdarzeń drogowych skutkujących wypłatą odszkodowania. UFG pełni rolę ośrodka informacji dla zakładów ubezpieczeniowych, które przesyłają do niego zapytania dotyczące historii ubezpieczeniowej konkretnych klientów, zaś Fundusz w trybie zdalnego dostępu udziela tych informacji.

- Dzięki temu ubezpieczyciel – nawet jeśli nie ma w swojej bazie konkretnego klienta – jest w stanie zgromadzić dane, które pozwolą mu skalkulować wysokość składki w sposób jak najbardziej adekwatny do ryzyka. Dlatego właśnie bezszkodowa jazda może przełożyć się na zniżki w kolejnych latach albo utrzymanie ceny polisy, zaś spowodowanie kolizji lub wypadku może spowodować wzrost ceny polisy – wyjaśnia Damian Ziąber z UFG.

Zakłady ubezpieczeń bardzo chętnie korzystają z danych gromadzonych przez Fundusz. W 2021 roku skierowali do Ośrodka Informacji UFG 1,17 mld zapytań, to jest ponad 150 mln więcej niż rok wcześniej.

Szczególnie warty podkreślenia jest jednak fakt, że coraz chętniej z narzędzi udostępnianych przez UFG korzystają także obywatele. Mowa o możliwości sprawdzenia OC pojazdu za pośrednictwem portalu www.ufg.pl. Wystarczy podać numer rejestracyjny (lub VIN – ten jednak nie jest niezbędny), by dowiedzieć się, czy dany pojazd posiada ważną polisę OC oraz który zakład ubezpieczeń ją wystawił.

- Aby sprawdzić OC pojazdu poprzez portal ufg.pl, nie trzeba podawać żadnych danych osobowych. Usługa jest też bezpłatna – podkreśla Damian Ziąber.

W 2021 roku OC pojazdów było sprawdzane za pośrednictwem portalu ponad 14,3 mln razy. To rekordowa wartość. Rok wcześniej było to 12,2 mln, a dwa lata wcześniej – 10,75 mln razy.

Jest wiele sytuacji, w których warto skorzystać z tej usługi, np. gdy chcemy sprawdzić:

  • czy sprawca wypadku posiada ważną polisę OC
  • czy samochód, który chcemy kupić, wypożyczyć lub pożyczyć (np. od znajomego) posiada ważną polisę OC
  • czy pojazd, który jest naszą własnością, posiada ważną polisę OC

Termin ważności polisy możemy poznać, kontaktując się ze wskazanym przez system zakładem ubezpieczeń.

Wiedza ta jest o tyle istotna, że ubezpieczenie OC jest w Polsce ubezpieczeniem obowiązkowym. Jednak wciąż wielu posiadaczy pojazdów zapomina o dopełnieniu tego obowiązku (w 2020 roku UFG zidentyfikował blisko 200 tys. takich przypadków). Tymczasem za brak polisy OC ppm. bądź też dopuszczenie do przerwy w ochronie ubezpieczeniowej grożą dodatkowe opłaty.

Wysokość opłaty za brak ważnej polisy OC w 2022 roku

Okres pozostawania bez ważnej polisy OC

Samochody osobowe

Samochody ciężarowe, ciągniki samochodowe, autobusy

Pozostałe pojazdy

Powyżej 14 dni

6 020 zł

9 030 zł

1 000 zł

Od 4 do 14 dni

3 010 zł

4 520 zł

500 zł

Od 1 do 3 dni

1 200 zł

1 810 zł

200 zł

Należy też podkreślić, że w razie spowodowania wypadku lub kolizji nieubezpieczony sprawca będzie musiał ponieść koszty odszkodowania z własnej kieszeni. Jak wynika z danych UFG, średnia wartość takiego roszczenia wobec nieubezpieczonych kierowców wynosi obecnie 17,7 tys. zł. Nierzadko są to jednak wyższe kwoty. Niekiedy już nawet drobna stłuczka może skutkować odszkodowaniem sięgającym zawrotnych sum. Przekonał się o tym nieubezpieczony kierowca, który podczas zmiany pasa ruchu spowodował kolizję z pojazdem marki Bentley, wyrządzając z pozoru niewielką szkodę, tzw. obcierkę. Wartość wypłaconego przez UFG odszkodowania sięgnęła ponad 120 tys. zł, które teraz ma do zwrotu sprawca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Budowa S6 za węzłem Bożepole Wielkie postępuje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty